65 lat filmówki w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 09:00
Łódzka Szkoła Filmowa obchodzi jubileusz 65-lecia swojego istnienia. W piątek, 11 października, podczas uroczystej inauguracji doktorat Honoris Causa otrzymał Michael Haneke. W "Poranku Dwójki" gościliśmy Mariusza Grzegorzka rektora PWSFTViT w Łodzi.
Audio
  • Mariusz Grzegorzek rektor PWSFTViT w Łodzi opowiada o obchodach 65-lecia łódzkiej Szkoły Filmowej (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z Piotrem Lengiewiczem organizatorem Warszawskich Targów Sztuki (Poranek Dwójki)
Budynek łódzkiej Szkoły Filmowej
Budynek łódzkiej Szkoły FilmowejFoto: HuBar/Wikimedia Commons

W piątek podczas uroczystej inauguracji doktorat Honoris Causa otrzyma Michael Haneke. Przed tym wydarzeniem, w sali projekcyjnej w rektoracie PWSFTviT, odbędzie się cykl darmowych pokazów obrazów wyreżyserowanych przez tego wybitnego reżysera. Haneke dołączy do znakomitego grona doktorów honoris causa Filmówki. Wcześniej wyróżnienia te otrzymali m.in.: Martin Scorsese, Vittorio Storaro, Jerzy Toeplitz, Andrzej Wajda, Roman Polański, Jerzy Kawalerowicz czy Wojciech Jerzy Has. Po projekcjach dyskusję poprowadzą - dr Małgorzata Jakubowska i dr Kamila Żyto z Zakładu Historii i Teorii Filmu UŁ.

W audycji rozmawialiśmy również Piotrem Lengiewiczem organizatorem Warszawskich Targów Sztuki. Wyjątkowe warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Józefa Wilkonia mają być przebojem tegorocznych Warszawskich Targów Sztuki. Cieszący się międzynarodową renomą rzeźbiarz, malarz i grafik będzie gościem specjalnym spotkań. W ten sposób przedsięwzięcie ma zyskać nowy, bardziej otwarty charakter. Ale Targi będą też, jak do tej pory, miejscem spotkania przedstawicieli galerii, marszandów, kolekcjonerów i kuratorów.
Warszawskie Targi Sztuki szukają nowej formuły. Z wydarzenia, którym interesowali się przede wszystkich fachowcy i ludzie z branży, Targi mają się przekształcić w przedsięwzięcie dostępne także dla ogółu miłośników sztuki. Dlatego organizatorzy zdecydowali się uczynić hasłem przewodnim spotkań edukację. Do współpracy zaprosili znanych artystów.

Audycję przygotował Paweł Sawicki.

11 października (piątek)

Czytaj także

Zbliża się Warszawski Festiwal Filmowy

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 10:20
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o 29. Warszawskim Festiwalu Filmowym, który rozpoczyna się 11 października. Naszym gościem był Stefan Laudyn, dyrektor festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczepan Twardoch: nie chcę być sumieniem narodu

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 10:00
- Pisarz ma być tym, który opowiada historie, ale nie tylko ku uciesze ludzi - mówił w Dwójce Szczepan Twardoch, autor "Wiecznego Grunwaldu" i "Morfiny", która została niedawno wyróżniona nagrodą Nike czytelników.
rozwiń zwiń