Anna Seniuk skacze z Pchłą Szachrajką

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 12:00
- Dzięki tej roli czuję się najbardziej spełniona - mówiła w Dwójce Anna Seniuk o Pchle Szachrajce, tytułowej postaci spektaklu reżyserowanego przez aktorkę w Teatrze Narodowym w Warszawie. Premiera przedstawienia 6 grudnia.
Audio
  • Anna Seniuk opowiada o premierze spektaklu "Pchła Szachrajka" w Teatrze Narodowym w Warszawie (Poranek Dwójki)
  • Laureaci Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (Poranek Dwójki)
Anna Seniuk
Anna SeniukFoto: Wojciech Kusiński/PR

"Chcecie bajki? Oto bajka: była sobie Pchła Szachrajka" - tak zaczyna się zwariowana opowieść Jana Brzechwy o Pchle, która zwykła robić psoty. Jej żarty bawią - już od ponad 50 lat - zarówno dzieci, jak i dorosłych. Muzyczna bajka w reżyserii Anny Seniuk to przygoda dla całej rodziny. Muzykę do spektaklu napisał Maciej Małecki. W roli tytułowej wystąpi Ewa Konstancja Bułhak. W "Poranku Dwójki" o premierze opowiadała Anna Seniuk.

- Ilekroć pytano mnie o moją najulubieńszą rolę, zawsze odpowiadałam, że najbardziej spełniona jestem dzięki Pchle Szachrajce - mówiła aktorka. - Z tą "Pchłą" skaczę już od ponad 30 lat. Zaczęło się od przygody, którą przeżyłam dzięki Maciejowi Wojtyszce. Zaproponował nagranie "Pchły Szachrajki" dla telewizji. Potem z Mariuszem Benoitem i Joanną Żółkowską skakaliśmy przez wiele lat w Teatrze Powszechnym. Później udało mi się zrobić "Pchłę Szachrajkę" muzycznie, na orkiestrę radiową i aktorów, co zaowocowało również płytą - wspominała.

W 2000 r. za tę realizację Anna Seniuk otrzymała radiowy Złoty Mikrofon. "Pchłę Szachrajkę" aktorka i reżyserka wystawiała jeszcze w wielu innych miejscach. 6 grudnia po raz pierwszy przedstawienie zostanie pokazane na deskach Teatru Narodowego. - Bardzo się ucieszyłam, gdy zaproponowano mi kolejną inscenizację - mówiła Anna Seniuk. - Będzie zupełnie inna od poprzednich, choć bazuje na muzyce, którą Maciej Małecki skomponował na potrzeby spektaklu radiowego. Muszę przyznać, że Teatr Narodowy bardzo poważnie potraktował dzieci, które mamy zamiar zaprosić na przedstawienie. Udało nam się pozyskać do tego spektaklu naprawdę znakomitych artystów - powiedziała.

***

W audycji poznaliśmy także laureatów Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nagroda przyznawana jest autorom rzetelnych, ciekawych, wyróżniających się pod względem warsztatowym materiałów dziennikarskich. PAP ustanowiła tę nagrodę, aby promować wartości bliskie i dziennikarstwu agencyjnemu, i patronowi wyróżnienia: obiektywizm, rzetelność oraz dociekliwość.

Audycję prowadził Paweł Sawicki.

6 grudnia (piątek)

mc

Czytaj także

"Średniowiecz(e)", czyli pochwała sztuki opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 16:00
- Naszą inspiracją są wyobrażenia na temat średniowiecza. Fantastyczna kraina wędrówek, peregrynacji, błędnych rycerzy, ale też powieści, które nie znają kresu i czasu - mówiła w Dwójce Małgorzata Litwinowicz, współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania "Średniowiecz(e)".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura oralna – słowo związane z ciałem

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 13:30
- W komunikacji ustnej słowo nigdy nie jest samo, nie istnieje bez kontekstu, zawsze współpracuje z naszym ciałem, głosem i otoczeniem - mówił w Dwójce prof. Grzegorz Godlewski w rozmowie o tradycji oralnej i kulturze żywego słowa.
rozwiń zwiń