Epoka upadku zaczyna się od rozpadu języka

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 12:00
- W Europie mamy teraz poczucie, że język, którego używamy do opisu rzeczywistości, stał się niewystarczający - mówił w Dwójce filozof prof. Andrzej Leder.
Audio
  • Czy kultura europejska chyli się ku upadkowi? Rozmowa z prof. Andrzejem Lederem. Rozmawiał Michał Nowak (Magazyn Filozoficzny/Dwójka)
  • Michał Nowak i Barbara Schabowska recenzują książki "Nadzieja radykalna" Jonathana Leara oraz "Czas i trwania" Barbary Skargi (Magazyn Filozoficzny/Dwójka)
  • Prof. Jacek Hołówka o "rodzajach naturalnych" - pojęciu modnym w filozofii anglosaskiej (Magazyn Filozoficzny/Dwójka)
Pieter Bruegel (starszy), Wieża Babel, 1563
Pieter Bruegel (starszy), Wieża Babel, 1563Foto: Wikipedia/domena publiczna

Co jakiś czas podnoszą się głosy, że kultura europejska chyli się już ku upadkowi. Konserwatyści przestrzegają przed zgubnymi skutkami porzucania tradycyjnych wartości. Alterglobaliści widzą zagrożenie w zbyt wielkiej sile globalnych korporacji. Jeśli do tego dodamy dżihadystów, ebolę i ocieplenie klimatu, może się wydawać, że katastrofa jest nieunikniona. Co to jednak znaczy, że kultura upada?

- To, co rozumiemy jako epokę upadku, jest epoką wielkiej transformacji - oceniał prof Andrzej Leder. - Z perspektywy indywidualnej mamy czego się bać, bo takie epoki są czasem konfliktów dramatycznych. Z drugiej strony są niezwykle płodne, bo stanowią ogromne wyzwanie dla myślenia - podkreślał gość "Magazynu Filozoficznego".

W audycji omówiliśmy także dwie nowe książki: "Nadzieja radykalna" Jonathana Leara oraz "Czas i trwania" Barbary Skargi. Prof. Jacek Hołówka opowiedział natomiast o "rodzajach naturalnych" - pojęciu modnym w filozofii anglosaskiej w latach 70. ubiegłego wieku.

***
Tytuł audycji:
RadioZofia, czyli Radiowy Magazyn Filozoficzny
Prowadzili: Michał Nowak, Barbara Schabowska
Goście:
prof. Andrzej Leder (filozof kultury), prof. Jacek Hołówka (filozof i etyk)

Data emisji: 7.11.2014

Godzina emisji: 22.00

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najgorsza rzecz, jaka może się ludziom przydarzyć

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 14:14
Ofensywa Państwa Islamskiego, walki na Ukrainie, pesymistyczne wizje światowego konfliktu. Jak zachować pokój? Jak zabiegać o niego tam, gdzie rządzi niepodzielnie wojna? W Dwójkowym "Magazynie filozoficznym" prof. Jacek Hołówka mówił o pacyfizmie Bertranda Russella.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Mikołejko: kazirodztwo to kwestia kulturowa, nie prawna

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 20:00
- W połowie krajów kazirodztwo jest legalne, w drugiej połowie karane, czasem bardzo surowo. Dlatego warto o nim rozmawiać - twierdzi prof. Jan Hartman.
rozwiń zwiń