Zstąpienie Jezusa do piekieł było w istocie Zmartwychwstaniem!

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2014 12:00
- Do szeolu zstąpił człowiek, ale także Bóg. Piekło przestało być miejscem bez Boga. Przestało być piekłem! - podkreślał w Dwójce Doroteusz Sawicki, duchowny kościoła prawosławnego.
Audio
  • Zstąpienie Jezusa do piekieł było w istocie Zmartwychwstaniem! (Dwójka)
Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie
Bazylika Grobu Świętego w JerozolimieFoto: Jorge Lascar (flickr), lic. CC

Żaden z Ewangelistów nie mówi o obecności Chrystusa w szeolu. "Zstąpienie do piekieł" pojawia się w Składzie Apostolskim w 381 roku, po II Soborze powszechnym. Jezus odwiedza szeol by wyzwolić pierwszych ludzi, Adama i Ewę. W istocie to kluczowy element planu boskiego wobec całej ludzkości.

- Bóg wcielony dzieli z człowiekiem wszystkie aspekty jego żywota, a więc także zstąpienie do szeolu, gdzie przed Chrystusem trafiali wszyscy sprawiedliwi ludzie. Ale tym samym odbiera szatanowi jego królestwo. Ten, wyrzekając się Boga, uwalnia także zjednoczonego z nim człowieka. A więc od tej pory każdy człowiek zjednoczony z Bogiem zostaje wyzwolony z piekła! Potępienie przestaje być nieodłącznym elementem ludzkiego losu - tak tajemnicę zstąpienia do piekieł, zmartwychwstania i zbawienia wyjaśniał jeden z gości świątecznej audycji Hanny Marii Gizy, ksiądz Doroteusz Sawicki.

Z kolei duchowny katolicki Wacław Oszajca dodał, że Żydzi w zdecydowanej większości wierzyli w zmartwychwstanie. - Ale Jezus zmartwychwstał bezpośrednio po śmierci. Ten tryumf stał się specyficznym elementem wiary Chrześcijan - zwrócił uwagę. - W Biblii nie ma opisu zmartwychwstania, bo nie było żadnych bezpośrednich świadków. Może to i dobrze. Ta przemiana należała bowiem do innego porządku. Była tak kategoryczna, że nie potrafimy jej sobie wyobrazić. To daje nam nadzieję - podkreślił. A duchowny ewangelicki Piotr Graś dodał:- Istotą Biblii nie są opisy cudów, lecz nauka Jezusa. Ważne, że on zapowiedział swoje zmartwychwstanie i słowa te wypełnił...

Więcej między innymi o tym, czy wolno nam potępiać Judasza, o przerażeniu apostołów i o Błogosławionym ogniu w Jerozolimie - w nagraniu audycji.

mm/tj

Zobacz więcej na temat: religia wiara

Czytaj także

Śledztwo w sprawie biskupa Stanisława

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2014 10:00
- Wiele wskazuje na to, że biskup Stanisław wiódł ciekawsze życie po śmierci, jako legenda, niż przedtem - mówił w "Klubie Ludzie Ciekawych Wszystkiego" profesor Janusz Tazbir.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ojciec Badeni żył w totalnym poczuciu wolności"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 21:00
- Zafascynował mnie na pierwszym spotkaniu: osobowością, wiedzą, umiejętnością bezpośredniego mówienia o Bogu. Opowieść o Mistrzu Eckharcie połączył z historią Edyty Stein, która był mi bliska jeszcze przez nawróceniem… I dodał trochę Tolkiena - wspominała w Dwójce Judyta Syrek, biografka ojca Joachima Badeniego,
rozwiń zwiń