Dlaczego polskie smoki są takie ciekawe?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2014 15:00
- To potomkowie dobrych smoków słowiańskich i utożsamianych z szatanem smoków z zachodniej tradycji chrześcijańskiej. Dlatego mają tak zróżnicowanie charaktery, oblicza, sposoby działania - opowiadał w Dwójce Bartłomiej Sala, współautor "Księgi smoków polskich".
Audio
  • Dlaczego polskie smoki są takie ciekawe? (Dwójka Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Księga smoków polskich. Jej autorzy Bartłomiej Sala i Paweł Zych byli gośćmi Hanny Marii Gizy.
"Księga smoków polskich". Jej autorzy Bartłomiej Sala i Paweł Zych byli gośćmi Hanny Marii Gizy.Foto: Łukasz Kowalski / PR2

- Mam zresztą wrażenie, że z biegiem wieków traciły one na mocy, karlały. W podaniach słowiańskich to były istoty wszechpotężne. W czasach chrześcijańskich można je już było pokonać. A potem pojawiły się postaci malutkich smoków-sług, strzegących skarbów swojego pana - dodał autor przepięknych ilustracji do tej samej pracy, Paweł Zych.

Paweł
Paweł Zych, fot. Krystian Dobuszyński / PR2

Ale, czy mówiąc o smokach, mamy zawsze na myśli tę samą kategorię stworzeń? - Za kryterium przyjąłem obecność cech gadzich. Dlatego smokami nie są już na przykład gryfy, czyli pół-ptaki, pół-ssaki - wyjaśnił Bartłomiej Sala. - Utożsamienie gadów z podań chińskich z zachodnimi smokami to kwestia umowna. Te istoty miały w różnych kulturach bardzo rozmaite cechy zewnętrzne i wewnętrzne. Na Dalekim Wschodzie to były często istoty dobre, strzegące źródeł czy sprowadzające deszcz. Podobnie u Słowian i Bałtów, gdzie panował nawet zwyczaj dokarmiania węży. Dopiero w tradycji Starego i Nowego Testamentu smok zostaje utożsamiony z biblijnym wężem, czyli szatanem - dodał.

Bartłomiej
Bartłomiej Sala, fot. Krystian Dobuszyński / PR2

Okazało się, że prowadząca audycję Hanna Maria Giza ma swojego ulubionego smoka. To Żaltis, zamieszkujący podwodne pałace na Pojezierzu Suwalskim lub Wileńskim. Zakochał się on z wzajemnością w litewskiej księżniczce Eglė. Niestety jej bracia pokrzyżowali plany wspólnego szczęścia, mordując smoka. Za karę zostali zamienieni w kamienie...

 

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego".

mm/asz

Zobacz więcej na temat: mitologia POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bogowie przyszli z Iranu? W poszukiwaniu zaginionej mitologii Słowian

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 00:20
O świecie religijnej wyobraźni dawnych Słowian wiemy niewiele. Dziejopisom nie zależało na utrwaleniu pogańskiej przeszłości. Jednak to, co przetrwało, wydaje się bardzo frapujące...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zawdzięczamy egipskim bogom?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 16:00
- Religia starożytnego Egiptu nie była ani monoteistyczna, ani politeistyczna. To był kult boga jednego, ale nie jedynego - tłumaczyła w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" egiptolog dr Joanna Popielska-Grzybowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mitologia indyjska wyprzedziła teorię Wielkiego Wybuchu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 18:30
– Ważnym elementem tej tradycji jest ciepło jako źródło stworzenia. Zgodnie z nią wszystko, co istnieje, emanuje z Pana Stworzeń pod wpływem jego rozgrzewania się – mówił w Dwójce prof. Maria Krzysztof Byrski, indolog i orientalista z UW.
rozwiń zwiń