Lekcja pokory i wiary. Rozmowa z Nikodemem

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 17:00
W Wielką Sobotę w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" przyjrzeliśmy się ewangelicznemu spotkaniu Chrystusa z Nikodemem.
Audio
  • Lekcja pokory i wiary. Rozmowa z Nikodemem (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Aysezgicmeli

el greco jezus z krzyżem wiki 1200.jpg
Jezus historii czy Chrystus wiary?

Nocą, gdy ucichł zgiełk dnia i pogasły światła Jerozolimy, odbyła się jedna z najbardziej tajemniczych rozmów Ewangelii św. Jana. Do Jezusa w czasie Paschy przyszedł żydowski dostojnik Nikodem. Dlaczego faryzeusz, członek Sanhedrynu, szuka kontaktu z Nazarejczykiem, wędrownym kaznodzieją z pogardzanej Galilei?

Początkowo wydaje nam się, że jesteśmy świadkami "rozmowy dwóch rabinów", którzy prowadzą nocną, typową dla żydowskich nauczycieli, dyskusję. Niektórzy komentatorzy zauważają nawet komplementy po obu stronach, które każą domyślać się obopólnej sympatii i uznania. Czy na pewno?

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: ks. dr Arkadiusz Aleksiejuk – duchowny Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie; pastor Piotr Gaś – radca Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie, uhonorowany Nagrodą im. Brata Alberta za działalność ekumeniczną; ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik – biblista, profesor nauk teologicznych, wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, w Instytucie Nauk Biblijnych, stypendysta m.in. Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Data emisji: 31.03.2018

Godzina emisji: 16.00 

jp/pg

Zobacz więcej na temat: Jezus Chrystus ewangelia

Czytaj także

"Chrześcijaństwo bez judaizmu uschnie"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 17:00
- Dialog z judaizmem wzbogaca naszą chrześcijańską tożsamość, spotkanie z judaizmem pomaga nam zrozumieć samych siebie - mówił w Dwójce ojciec Wiesław Dawidowski.
rozwiń zwiń