Polskie Radio
Section05
ewangelia

Inny mesjasz w Nowym Testamencie. Kim był Barabasz?

Cztery Ewangelie różnią się w opisach ostatnich godzin życia Jezusa, ale wśród wątków, które powtarzają się w każdej z nich, znajduje się historia prawa łaski Piłata i postawienia przed ludem wyboru między Nazarejczykiem i Barabaszem. Choć postać ta brała udział w wydarzeniach, które stały się kamieniem węgielnym nowej wiary, nie wiemy o niej wiele. Nawet tego, czy rzeczywiście istniała.
Zobacz więcej na temat:  ewangelia Biblia Jerozolimia Wielkanoc

Cierpienie Matki przy umierającym Synu. Różne oblicza "Stabat Mater"

Utwór ten był inspiracją dla setek kompozytorów i poetów. Niemalże każda epoka, od średniowiecza po współczesność, odczytywała to dzieło na swój wyjątkowy sposób. "Stabat Mater" bowiem – opowieść o Maryi stojącej pod krzyżem – posiada w sobie wymiar i głęboko chrześcijański, i zarazem bardzo uniwersalny, ogólnoludzki.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Jezus Chrystus poezja średniowiecze ewangelia literatura II wojna światowa

"Gorzkie żale". Polskie arcydzieło o męce Boga-człowieka

- Czasami mówi się o nich, że jest to "wyśpiewana Męka Pańska". Jednocześnie tekst ten wiąże się bardzo ściśle z polską duszą - opowiadał w radiowej audycji o "Gorzkich żalach" ks. Piotr Rutkowski. To powstałe w 1707 roku pasyjne nabożeństwo, popularne do dziś, stanowi piękny, muzyczno-literacki przykład próby zobrazowania niewyrażalnego: cierpienia wcielonego Boga.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Jezus Chrystus barok ewangelia śpiew Warszawa poezja

Prorocze sny i zielona koniczyna, czyli historia życia i działalności świętego Patryka

Święty Patryk jest patronem Irlandii. Duchowny odegrał ważną rolę w krzewieniu chrześcijaństwa w tym kraju - nie tylko ewangelizował miejscowych, lecz także zakładał liczne kościoły i zakony. Jego święto obchodzimy 17 marca. Dla mieszkańców Zielonej Wyspy jest to dzień niezwykle ważny, wypełniony spotkaniami z rodziną i przyjaciółmi, festynami i zielonym piwem.
Zobacz więcej na temat:  Irlandia HISTORIA Wielka Brytania Kościół religia ewangelia chrześcijaństwo

"Nie zapominajmy o drogiej i udręczonej ludności". Papież wezwał do modlitwy za Ukrainę

Niech szybko zakończą się okrutne cierpienia ludności Ukrainy - do modlitwy w tej intencji zachęcił papież Franciszek w środę podczas audiencji generalnej w Watykanie. Polaków prosił o to, by w obliczu rosnącego braku zainteresowania życiem duchowym, a także braku wiary odważnie głosili Jezusa.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek wojna na Ukrainie ewangelia Kościół katolicki ŚWIAT Europa

6 stycznia - Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. "Wspierajmy polskich misjonarzy"

6 stycznia przypada Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Biskup Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji w oświadczeniu napisał, że należy spłacać dług wdzięczności za skarb wiary i przynależności do Kościoła poprzez modlitwę, ofiarowanie cierpień oraz ofiary materialne, wspierające dzieła misyjne polskich misjonarzy.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki ewangelia pieniądze POLSKA społeczeństwo

"Jezus z Nazaretu". Benedykt XVI i jego lektura Ewangelii

– Uważał te książki za ukoronowanie swojej pracy teologa, myśliciela i intelektualisty – mówił w Polskim Radiu publicysta Marek Zając o trzyczęściowym cyklu autorstwa Benedykta XVI zatytułowanym "Jezus z Nazaretu". Emerytowany papież Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku w Watykanie w wieku 95 lat.
Zobacz więcej na temat:  papież Benedykt XVI Jezus Chrystus Biblia chrześcijaństwo ewangelia literatura filozofia teologia

Smoki oddają hołd Jezusowi, czyli apokryfy o Nowonarodzonym

Ewangelie stosunkowo niewiele miejsca poświęcają najwcześniejszym latom życia Jezusa. Stąd już od II wieku powstawały opowieści - nieuznane przez Kościół za kanoniczne - które miały za zadanie zaspokoić ludzką potrzebę dowiedzenia się "czegoś więcej". Teksty te, w dużej mierze pełne fantazji i niesamowitości, można jednak czasami odczytać i jako ilustrację poważnych religijnych tez.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie starożytność średniowiecze Biblia ewangelia literatura msn21-historia

Jacek Dziedzina: wiara jest rozumna i racjonalna

- Myślę, że kursy Alpha też to bardzo mocno pokazują, że wiara nie jest oparta tylko o emocje. One są bardzo ważne, ale wiara jest racjonalna. Dlatego nie mamy powodu, żeby obawiać się rzeczowych pytań. Bardzo podoba mi się przykład ewangelistów, którzy nie lukrowali życiorysu św. Piotra i innych apostołów. Robiąc często hagiografię z naszych świętych, zachowujemy się, jakbyśmy nie czytali ewangelii, która pokazuje świętych z krwi i kości - mówił w Dwójce Jacek Dziedzina, socjolog, dziennikarz i publicysta "Gościa Niedzielnego".
Zobacz więcej na temat:  wiara ewangelia Kościół Dwójka Michał Szułdrzyński kurs

Całun Turyński – niemy świadek Męki i Zmartwychwstania Chrystusa

490 lat temu w Świętej Kaplicy kolegiaty we francuskim Chambéry, gdzie przechowywano Całun Turyński, wybuchł pożar. Relikwia "została uratowana przez czterech mężczyzn, w tym dwóch franciszkanów, którzy rzucili się w ogień, wiadrami wody schłodzili skrzynię i wyciągnęli ją na zewnątrz", pisał Grzegorz Górny w książce "Świadkowie tajemnicy".
Zobacz więcej na temat:  Całun Turyński Jezus Chrystus badania chrześcijaństwo religia ewangelia

"Zrozumiałem, że chciałbym się ofiarować". Ojciec Bogusław Dąbrowski o swojej książce "Oddech słońca"

- Do wyjazdu zainspirowałem się świętym Franciszkiem, ale też śmiercią moich współbraci Zbyszka i Michała, którzy oddali życie za innych ludzi w Peru. To są wartości największe. I ja zrozumiałem, że są w moim zakonie ludzie, którzy idą na całość i ja też bym się chciał ofiarować, by powstały z tego jakieś owoce - mówił w Polskim Radiu 24 ojciec Bogusław Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Kościół społeczeństwo KSIĄŻKA ewangelia Afryka Uganda religia