Polskie Radio
Section05
ewangelia

Inny mesjasz w Nowym Testamencie. Kim był Barabasz?

Cztery Ewangelie różnią się w opisach ostatnich godzin życia Jezusa, ale wśród wątków, które powtarzają się w każdej z nich, znajduje się historia prawa łaski Piłata i postawienia przed ludem wyboru między Nazarejczykiem i Barabaszem. Choć postać ta brała udział w wydarzeniach, które stały się kamieniem węgielnym nowej wiary, nie wiemy o niej wiele. Nawet tego, czy rzeczywiście istniała.
Zobacz więcej na temat:  ewangelia Biblia Jerozolimia Wielkanoc HISTORIA religia Kościół katolicki chrześcijaństwo Jezus Chrystus

Cierpienie Matki przy umierającym Synu. Różne oblicza "Stabat Mater"

Utwór ten był inspiracją dla setek kompozytorów i poetów. Niemalże każda epoka, od średniowiecza po współczesność, odczytywała to dzieło na swój wyjątkowy sposób. "Stabat Mater" bowiem – opowieść o Maryi stojącej pod krzyżem – posiada w sobie wymiar i głęboko chrześcijański, i zarazem bardzo uniwersalny, ogólnoludzki.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Jezus Chrystus poezja średniowiecze ewangelia literatura II wojna światowa

Tomasz Terlikowski: Judasz uosabia złe cechy, które nosi w sobie wielu ludzi

- Na ludzką pamięć wpływają późniejsze wydarzenia, na innych przenosimy to, co sami sobie wyrzucamy. To dokładnie widać w historii Judasza. Najbardziej dla niego łaskawy jest ewangelista Mateusz, który sam jako były celnik nadaje mu przynajmniej jakieś ludzkie rysy. Pozwala mu na żal, jakąś formę załamania tym, co zrobił. Kreśli go nieco łagodniej - mówił w Dwójce Tomasz Terlikowski, autor książki "To ja, Judasz. Biografia apostoła".
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Terlikowski Judasz biografia Jakub Kukla Dwójka ewangelia religia Biblia

"Gorzkie żale". Polskie arcydzieło o męce Boga-człowieka

- Czasami mówi się o nich, że jest to "wyśpiewana Męka Pańska". Jednocześnie tekst ten wiąże się bardzo ściśle z polską duszą - opowiadał w radiowej audycji o "Gorzkich żalach" ks. Piotr Rutkowski. To powstałe w 1707 roku pasyjne nabożeństwo, popularne do dziś, stanowi piękny, muzyczno-literacki przykład próby zobrazowania niewyrażalnego: cierpienia wcielonego Boga.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Jezus Chrystus barok ewangelia śpiew Warszawa poezja

Prorocze sny i zielona koniczyna, czyli historia życia i działalności świętego Patryka

Święty Patryk jest patronem Irlandii. Duchowny odegrał ważną rolę w krzewieniu chrześcijaństwa w tym kraju - nie tylko ewangelizował miejscowych, lecz także zakładał liczne kościoły i zakony. Jego święto obchodzimy 17 marca. Dla mieszkańców Zielonej Wyspy jest to dzień niezwykle ważny, wypełniony spotkaniami z rodziną i przyjaciółmi, festynami i zielonym piwem.
Zobacz więcej na temat:  Irlandia HISTORIA Wielka Brytania Kościół religia ewangelia chrześcijaństwo

"Jezus z Nazaretu". Benedykt XVI i jego lektura Ewangelii

– Uważał te książki za ukoronowanie swojej pracy teologa, myśliciela i intelektualisty – mówił w Polskim Radiu publicysta Marek Zając o trzyczęściowym cyklu autorstwa Benedykta XVI zatytułowanym "Jezus z Nazaretu". Emerytowany papież Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku w Watykanie w wieku 95 lat.
Zobacz więcej na temat:  papież Benedykt XVI Jezus Chrystus Biblia chrześcijaństwo ewangelia literatura filozofia teologia

Smoki oddają hołd Jezusowi, czyli apokryfy o Nowonarodzonym

Ewangelie stosunkowo niewiele miejsca poświęcają najwcześniejszym latom życia Jezusa. Stąd już od II wieku powstawały opowieści - nieuznane przez Kościół za kanoniczne - które miały za zadanie zaspokoić ludzką potrzebę dowiedzenia się "czegoś więcej". Teksty te, w dużej mierze pełne fantazji i niesamowitości, można jednak czasami odczytać i jako ilustrację poważnych religijnych tez.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie starożytność średniowiecze Biblia ewangelia literatura msn21-historia

Całun Turyński – niemy świadek Męki i Zmartwychwstania Chrystusa

491 lat temu w Świętej Kaplicy kolegiaty we francuskim Chambéry, gdzie przechowywano Całun Turyński, wybuchł pożar. Relikwia "została uratowana przez czterech mężczyzn, w tym dwóch franciszkanów, którzy rzucili się w ogień, wiadrami wody schłodzili skrzynię i wyciągnęli ją na zewnątrz", pisał Grzegorz Górny w książce "Świadkowie tajemnicy".
Zobacz więcej na temat:  Całun Turyński Jezus Chrystus badania chrześcijaństwo religia ewangelia

Światowy Dzień Misyjny. Ks. Będziński: każdy z nas jest zaproszony do głoszenia Ewangelii

- My, jako ludzie ochrzczeni, nie możemy się zwolnić z naszego świadectwa wiary. Papież, ustanawiając Światowy Dzień Misyjny, przypomniał każdemu ochrzczonemu, że to w nas jest siła, że my jesteśmy zaproszeni, aby iść i głosić Ewangelię tam, gdzie jesteśmy - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Kościół katolicki ewangelia

"Nie zapominajmy o drogiej i udręczonej ludności". Papież wezwał do modlitwy za Ukrainę

Niech szybko zakończą się okrutne cierpienia ludności Ukrainy - do modlitwy w tej intencji zachęcił papież Franciszek w środę podczas audiencji generalnej w Watykanie. Polaków prosił o to, by w obliczu rosnącego braku zainteresowania życiem duchowym, a także braku wiary odważnie głosili Jezusa.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek wojna na Ukrainie ewangelia Kościół katolicki ŚWIAT Europa

6 stycznia - Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. "Wspierajmy polskich misjonarzy"

6 stycznia przypada Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Biskup Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji w oświadczeniu napisał, że należy spłacać dług wdzięczności za skarb wiary i przynależności do Kościoła poprzez modlitwę, ofiarowanie cierpień oraz ofiary materialne, wspierające dzieła misyjne polskich misjonarzy.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki ewangelia pieniądze POLSKA społeczeństwo

Jacek Dziedzina: wiara jest rozumna i racjonalna

- Myślę, że kursy Alpha też to bardzo mocno pokazują, że wiara nie jest oparta tylko o emocje. One są bardzo ważne, ale wiara jest racjonalna. Dlatego nie mamy powodu, żeby obawiać się rzeczowych pytań. Bardzo podoba mi się przykład ewangelistów, którzy nie lukrowali życiorysu św. Piotra i innych apostołów. Robiąc często hagiografię z naszych świętych, zachowujemy się, jakbyśmy nie czytali ewangelii, która pokazuje świętych z krwi i kości - mówił w Dwójce Jacek Dziedzina, socjolog, dziennikarz i publicysta "Gościa Niedzielnego".
Zobacz więcej na temat:  wiara ewangelia Kościół Dwójka Michał Szułdrzyński kurs