X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Związki ludzkiego mózgu z czasem

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 17:04
 - W fizyce czas to zmiana, a zmiana to czas. Jedno i drugie jest więc w pewnym sensie tożsame. Z tego punktu widzenia powstaje pytanie, jak można mierzyć czas. Czy upływ czasu jest czymś obiektywnym, czy też nie? - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Meissner z Instytutu Fizyki Teoretycznej UW.
Audio
  • Mózg - władca czasu? (Klub Ludzie Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: agsandrew/Shutterstock.com

Mówimy, że czas to pieniądz i że trzeba go oszczędzać. Mówimy o zabijaniu czasu, o braku czasu albo jak Witkacy w "Pannie Tutli Putli": "czas tak ucieka, jak jaki ekspres, gońmy go, gońmy, jak zająca pies".

Naukowcy i filozofowie rozprawiają o czasie subiektywnym, własnym, skoordynowanym, gwiazdowym, czasie reakcji i o czasoprzestrzeni.

Czy to znaczy, że czas może być wszystkim? Gdzie rodzi się czas? Jest wszędzie czy tylko w naszym mózgu? A może w ogóle go nie ma? Czym jest czas? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego 

Prowadziła: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Elżbieta Szeląg (neuropsycholog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nęckiego PAN), prof. Krzysztof Meissner (fizyk z Instytutu Fizyki Teoretycznej UW) i dr Tomasz Dziedzic (neurochirurg, Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Data emisji: 2.03.2019

Godz. 16.00 

pg/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W środku głowy, czyli psychologia i technologia

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 15:00
Czy można empirycznie zweryfikować skuteczność terapii psychoanalitycznych? Jak to zrobić i co z tego wynika? O tym rozmawialiśmy w "Rachunku myśli".
rozwiń zwiń