X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Matka Hiszpanii i obu Ameryk

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 11:00
Utworzyła hiszpańską inkwizycję, prześladowała Żydów i Maurów, wspierała wyprawy Krzysztofa Kolumba. Jaka naprawdę była Izabela Kastylijska?
Audio
  • Izabela Kastylijska: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Izabela Kastylijska pierwsza zaczęła myśleć o połączonej krainie España. Ona planowała kampanie militarne - jej mąż, Ferdynand, prowadził wojska. Zdobyli Grenadę, wygrali Świętą Wojnę i wypędzili Maurów z Półwyspu Iberyjskiego. Utworzyli - podlegającą państwu - inkwizycję hiszpańską, której głównym zadaniem było "rozwiązanie problemu żydowskiego". Otrzymali od papieża Aleksandra VI oficjalny tytuł władców katolickich. Królowa Izabela I Katolicka wspierając wyprawę Krzysztofa Kolumba została okrzyknięta "Matką Ameryk".

Zapraszamy do wysłuchania  audycji Hanny Marii Gizy "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego", poświęconej kobietom na tronach świata. O Izabeli I Kastylijskiej opowiada profesor Janusz Tazbir. Wsytarczy kliknąć ikonę dźwięku "Izabela Kastylijska" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Głos serca zgodny z racją stanu

Była  wnuczką króla Portugalii Jana I Wielkiego i pierworodną córką króla Kastylii Jana II Kastylijskiego i Izabeli Awiz. W 1469 roku osiemnastoletnia Izabela poślubiła o rok starszego następcę tronu Aragonii  Ferdynanda. W tym wypadku głos serca był zgodny z racją stanu. Małżonkowie naprawdę się kochali, co w przypadku związków królewskich było wtedy rzadkością. Oboje też marzyli o potędze Hiszpanii.

Kraina España

.W 1474 roku, po śmierci swojego brata Henryka IV Bezsilnego objęła rządy w Kastylii i Leónie, a w 1479 roku po śmierci ojca Ferdynanda, Jana II Aragońskiego, w Aragonii. Wspólne rządy małżonków trwały w obu królestwach aż do jej śmierci w roku 1504 i choć nazwa Hiszpania pojawiła się później, to bez wątpienia rządy Izabeli Kastylijskiej położyły podwaliny pod późniejszą potęgę zjednoczonej Hiszpanii.


Czarna i biała legenda

Izabela wypędziła Maurów z Półwyspu Iberyjskiego, czym zakończyła trwającą wiele wieków  rekonkwistę. Prześladowała Żydów, zmuszając ich do opuszczenia Hiszpanii. Choć jak podkreśla prof. Janusz Tazbir nie była antysemitką i w tym wypadku należy raczej mówić o mówić o antyjudaizmie. W 1478 roku utworzyła „osławioną” hiszpańską inkwizycję, podporządkowaną państwu, a nie Kościołowi, która stała się w jej rękach narzędziem walki politycznej. Wreszcie wsparła wyprawę Krzysztofa Kolumba przyczyniając się do rozwoju potęgi kolonialnej Hiszpanii. To ona – jak podkreśla prof. Tazbir - zbudowała model absolutyzmu hiszpańskiego. Piszmy jej biografię, ale nie wynośmy na ołtarze – dodaje historyk. Jaka jest prawda o Izabeli Kastylijskiej? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

(p.d)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słońce Peru

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2008 15:44
Jednym z najciekawszych cudów XIX-wiecznej techniki był projekt budowy kolei transandyjskiej. Linia kolejowa łącząca Limę z miastem Oroya przebiegła na wysokości bliskiej 5000 metrów n.p.m.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnie dni Inków

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2009 06:03
Dlaczego potężne imperium Inków padło pod ciosami garstki awanturników?
rozwiń zwiń