REKLAMA

Ukryte treści w "Hobbicie"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 15:30
- Dla miłośników Tolkiena "Hobbit" był tą drugą książką, po "Władcy Pierścieni", napisaną z myślą o dzieciach, tymczasem jest to autonomiczne dzieło, które ma swoje głębsze treści - mówił w Dwójce dr Marek Gumkowski, redaktor polskiego wydania "Listów Tolkiena".
Audio
  • "Za świetnym piórem Tolkiena stoi olbrzymia erudycja, która została umiejętnie przeszmuglowana w »Hobbicie«". Audycja Hanny Marii Gizy z udziałem dra Marka Gumkowskiego i prof. Jakuba Zdzisława Lichańskiego (PR, 5.01.2013)
ilustracje z książki Hobbit z objaśnieniami Douglasa A. Andersona
ilustracje z książki "Hobbit z objaśnieniami" Douglasa A. AndersonaFoto: Grzegorz Śledź/PR

Niewielka książeczka dla dzieci wydana w 1937 roku przez szanowanego oksfordzkiego profesora, specjalisty od języka staroangielskiego na zawsze odmieniła nasze myślenie o krasnoludach, elfach i dawnych mitach. O ileż świat literatury i filmu byłby uboższy, gdyby Tolkiem nie zapisał historii niezwykłego hobbita.
Czytaj o filmie "Hobbit" >>>

Nowe światło na powieść Tolkiena rzucają dwie wydane niedawno przez wydawnictwo Bukowy Las książki, "Hobbit z objaśnieniami" Douglasa A. Andersona i "Odkrywanie Hobbita" J.R.R. Tolkiena" pióra Coreya Olsena. - Te dwie książki uświadamiają nam w pełni czym jest "Hobbit" - mówił prof. Jakub Lichański. - Obie te prace pokazują, że za świetnym piórem stoi olbrzymia erudycja, która została umiejętnie przeszmuglowana - dopowiadał gość "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego".

Urodziny Tolkiena, czyli toast za Profesora >>>

Do wysłuchania nagrania audycji zaprasza Hanna Maria Giza

Czytaj także

Komitet Noblowski o Tolkienie: "Kiepska proza"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2012 21:20
Pomimo tego, że w 1961 "Władca Pierścieni" był ulubioną książką w Wielkiej Brytanii i sprzedawał się w milionach egzemplarzy na całym świecie, Komitet Noblowski stwierdził, że książka "absolutnie nie dorasta do rangi literatury najwyżej próby”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tolkien - jednych fascynuje, innych irytuje

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2012 13:00
Pisząc książkę o hobbicie Tolkien wcale nie myślał o wydaniu jej drukiem. Pisał ją po to, żeby czytać ją synom na dobranoc przy kominku. Jak baśń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

500 mln dolarów. "Hobbit” Jacksona zarobił krocie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 07:45
Oficjalną polską premierę ma w piątek, ale na pokazach przedpremierowych można go oglądać od kilku dni.
rozwiń zwiń