REKLAMA

Polacy mistrzami religijnej tolerancji

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 17:00
- Tyle wam damy tolerancji, ile zechcemy - mówiono w XVII-wiecznej Polsce do wyznawców niebędących katolikami. Jednak jeszcze pod koniec XVI stulecia było inaczej. Powstał piękny dokument, który zapewniał pokój między religiami.
Audio
Polacy mistrzami religijnej tolerancji
Foto: VinothChandar/Flickr, lic. CC

28 stycznia 1573 roku na sejmie konwokacyjnym w Warszawie komisja sejmowa opracowała akt Konfederacji warszawskiej, który zagwarantował stanom równouprawnienie, niezależnie od wyznania. Dokument ten miał przede wszystkim zapewnić pokój państwie w okresie bezkrólewia. Ten ważny i wyjątkowy na tle Europy akt nie stanowił oczywiście początku tolerancji religijnej w Polsce (wystarczy wspomnieć decyzje Kazimierza Wielkiego), jednak jego znaczenie jest bezsprzeczne. Tekst Konfederacji w 430. rocznicę jej uchwalenia został wpisany na listę UNESCO "Pamięć Świata" -  jako akt dający początek gwarantowanej prawnie tolerancji religijnej.
- Dokument ten uchwalali zgodnie  protestanci i katolicy - mówił w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" profesor Janusz Tazbir. - To byli ludzie, którzy mieli za sobą podróże zagraniczne przez spustoszone wojnami religiami Niemcy i zdewastowaną Francję. Widzieli, do czego prowadzi nietolerancja wyznaniowa.
Rozmówca Hanny Marii Gizy opowiadał o znaczeniu poszczególnych zapisów Konfederacji, wyjaśniał, jak długo obowiązywała, mówił również, jaki był stosunek twórców tego dokumentu do wyznawców judaizmu, czy prawosławia.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Akt
Akt Konfederacji Warszawskiej. Fot. Wikipedia/domena publiczna
Czytaj także

Czarujący oszuści, pospolici bandyci

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2012 19:00
Na pilota, na dyrektora, na studentkę, na rosyjskiego arystokratę - oszuści wykazywali się niezwykłą inwencją. - Świat przestępczy jest odbiciem codziennego życia - mówi Monika Piątkowska, autorka książki o życiu przestępczym w przedwojennej Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Faraon po tomografii, czyli dowody ojcobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 13:00
Zagadkowa śmierć Ramzesa III, władcy Starożytnego Egiptu z okresu Nowego Państwa, od lat intrygowała historyków. Nieodkryta prawda przetrwała wieki pod bandażami, którymi było okryte gardło faraona.
rozwiń zwiń