Łączka na Powązkach - tajemnice kwatery ofiar komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 19:30
- W połowie lat 50. obszar Kwatery Ł został przysypany warstwą ziemi i gruzu. To raz na zawsze miało wyeliminować możliwość odnalezienia grobu pomordowanych - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierownik grupy ekshumacyjnej na warszawskich Powązkach.
Audio
  • Tajemnice "Kwatery Ł" - rozmowa z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem i prof. Andrzejem Paczkowskim (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Kwatera na Łączce
Kwatera na ŁączceFoto: Wikipedia domena publiczna

Przez lata obszar na tyłach Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach, nazywany Łączką, przewijał się jako miejsce domniemanego pochówku osób z podziemia niepodległościowego, rozstrzelanych przez komunistyczne organa bezpieczeństwa. Przez lata o ofiary nikt nie miał prawa się upomnieć.

Teraz Kwatera na Łączce powoli odkrywa swoje ponure tajemnice. Ujawnia szczątki pomordowanych w więzieniu mokotowskim. Tożsamość wielu z nich udało się zidentyfikować dzięki wysiłkom grupy badawczej kierowanej przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

- Listę osób, które zostały pochowane na Łączce mamy już skompletowaną w około 95 procentach procentach. Wiemy już, że na tym terenie pierwsze pochówki rozpoczęto w kwietniu 1948, a zakończono w roku 1956 - opowiadał w Dwójce prof. Krzysztof Szwagrzyk, historyk zajmujący się badaniem komunistycznych struktur aparatu represji w Polsce.

Ówczesne władze, by utrudnić ewentualne badania na tym obszarze, w latach 50. przysypały go ponad metrową warstwą gruzu i piachu, a następnie, w latach 80., wybrały obszar Łączki na miejsce pochówku osób zasłużonych dla systemu.

- Niejednokrotnie natrafiliśmy na sytuację kiedy kat dosłownie położył się na swojej ofierze - opowiadał prof. Szwagrzyk. - Wokół Kwatery Ł leżą ludzie o nazwiskach powszechnie znanych jak Julia Brystigerowa, szefowa Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, czy sędzia Roman Kryże, który wydał kilkadziesiąt wyroków śmierci w okresie stalinizmu - zauważał.

Wśród dotychczas zidentyfikowanych szczątków żołnierzy zrzuconych do bezimiennych dołów jest m.in. podpułkownik Stanisław Kasznica, ostatni Komendant Główny Narodowych Sił Zbrojnych. To zdaniem prof. Szwagrzyka pozwala przypuszczać, że na "Łączce" znajdują się też szczątki rotmistrza Witolda Pileckiego. - Pułkownik Kasznica został stracony dwa tygodnie przed rotmistrzem. Biorąc pod uwagę fakt, że Kwatera Ł została wyznaczona specjalnie do pochówku ludzi skazanych na podstawie wyroków oraz, że w realiach lat 1947-1948 to pułkownik Kasznica był ważniejszą postacią dla Urzędu Bezpieczeństwa, to nie wydaje mi się, żeby wobec rotmistrza Pileckiego postąpiono w inny sposób i pochowano go w innym miejscu - tłumaczył.

Badaczom Kwatery Ł do odnalezienia ciągle pozostały szczątki około 90 zamordowanych osób. O metodach ich poszukiwań i o losach tej ponurej mogiły w audycji Hanny Marii Gizy opowiadali prof. Andrzej Paczkowski i prof. Krzysztofem Szwagrzyk.
bch

prof.
prof. Andrzej Paczkowski. Fot. Igor Miszczuk


Zobacz więcej na temat: bezpieka stalinizm
Czytaj także

Awans w UB. Kto i dlaczego chciał zostać ubekiem?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 21:15
W 1953 roku tajne służby Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego osiągnęły najwyższy pułap trwającego nieprzerwanie od 1944 roku rozwoju strukturalnego i etatowego. Skąd wzięły się te tysiące funkcjonariuszy UB?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sowiecki wywiad o zamachu majowym. "Tego nikt się nie spodziewał"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 12:00
Jak Moskwa reagowała na dramatyczne wydarzenia z 1926 roku w Warszawie? Z kim z polskich polityków dyplomacja sowiecka próbowała w latach 20. współpracować? W Dwójce rozmawialiśmy z historykiem, który dotarł do nieznanych dotychczas materiałów archiwalnych…
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ta katastrofa była zamachem". "Nie, to był wypadek"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 18:00
70 lat temu w katastrofie lotniczej zginął premier polskiego rządu na emigracji i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysław Sikorski. W Dwójkowej dyskusji spotkali się badacze prezentujący dwie skrajne hipotezy wyjaśniające przyczyny wydarzeń na Gibraltarze.
rozwiń zwiń