Diego Velazqueza dziwne gry z przestrzenią

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 11:00
W wieku 19 lat Diego Velazquez namalował obraz "Scena kuchenna z Chrystusem w domu Marii i Marty". Zastosował tam trick, który towarzyszył mu do końca życia...
Audio
  • Grażyna Bastek o obrazie "Scena kuchenna z Chrystusem w domu Marii i Marty” Velázqueza (Jest taki obraz/Dwójka)
Obraz Scena kuchenna z Chrystusem w domu Marii i Marty
Obraz "Scena kuchenna z Chrystusem w domu Marii i Marty"Foto: Wikimedia/cc

Jak mówiła dr Grażyna Bastek, Velázquez we wczesnych, sewilskich płótnach pochłonięty był koncepcją obrazu o skomplikowanej, nie do końca oczywistej przestrzeni malarskiej. To, co powinno być najważniejsze - na przykład scena religijna - widoczne jest w oddaleniu, przez otwór w ścianie, a może w odbiciu w lustrze, a może w obrazie wiszącym na ścianie...

- W "Scenie kuchennej z Chrystusem w domu Marii i Marty" na pierwszym planie mamy niezwykły realizm, czyli w tym wypadku dwie kobiety: kucharkę, która uciera czosnek, i za nią starszą kobietę, zwracającą jej uwagę na coś istotnego - tłumaczyła gość Dwójki. - W tle natomiast dzieją się rzeczy ważne, ale są rozmazane, nie do końca wiemy z czym mamy do czynienia - zaznaczyła dr Grażyna Bastek.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 29.03.2015

Godzina emisji: 10.30

mr/mc

Czytaj także

Co się wydarzyło w pracowni Boznańskiej?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 12:00
– W żadnym innym obrazie przedstawiającym pracownię malarka nie umieściła takiej intrygi – mówiła dr Grażyna Bastek o obrazie "Pracownia w Monachium" Olgi Boznańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Flirty i swawole w "Ogrodzie miłości" Rubensa

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2015 13:30
Przyjemność ziemskiej miłości, piersi Wenus i mnóstwo Amorków... – To jeden z najwspanialszych i chyba najbardziej zmysłowych obrazów Rubensa – mówiła dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń