REKLAMA

Co się wydarzyło w pracowni Boznańskiej?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 12:00
– W żadnym innym obrazie przedstawiającym pracownię malarka nie umieściła takiej intrygi – mówiła dr Grażyna Bastek o obrazie "Pracownia w Monachium" Olgi Boznańskiej.
Audio
  • Dr Grażyna Bastek o obrazie "Pracownia w Monachium" Olgi Boznańskiej (Jest taki obraz/Dwójka)
Pierwszoplanowa para przedstawiona na fragmencie obrazu Pracownia w Monachium Olgi Boznańskiej
Pierwszoplanowa para przedstawiona na fragmencie obrazu "Pracownia w Monachium" Olgi BoznańskiejFoto: Wikimedia/cc

Artystka traktowała kolejne pracownie - w Krakowie, Monachium, Paryżu - jako pewnego rodzaju azyl, w którym pracowała, mieszkała i przyjmowała gości. Wielu z nich zwracało uwagę na niezwykły nastrój tych przestrzeni, pokrytych kurzem i przepełnionych dymem papierosów, przyciemnionych za pomocą kotar w oknach.

Datowany na ok. 1890 r. obraz przedstawia wnętrze monachijskiej pracowni Olgi Boznańskiej. Artystka przedstawia ją jednak w taki sposób, jakby pokój należał do widocznego na pierwszym planie malarza. Stanowi on centralny punkt opowiadanej przez malarkę intrygi. – Mamy tu wielki temat: flirt, miłość, zazdrość, wykluczenie i oczekiwanie. Modelka na drugim planie czeka bowiem nie tylko na to, aż zostanie namalowana – powiedziała dr Grażyna Bastek.

/

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 1.03.2015

Godzina emisji: 10.30

mc/pg

Czytaj także

Obrazy pomnożone. Olga Boznańska w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 12:00
– Oprócz obrazów pokażemy też związane z Boznańską fotografie oraz odtworzoną pracownię artystki – mówiła dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Morawińska.
rozwiń zwiń