REKLAMA

Problemy ze świętymi na obrazie Giorgione

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2016 16:00
- Ogon smoka to są korzenie drzewa, więc prawdopodobnie był tam fragment pejzażu. Nie ma najmniejszego śladu istnienia św. Jerzego w pierwotnej wersji obrazu - mówiła w Dwójce o malowidle "Zachód słońca" dr Grażyna Bastek
Audio
  • Dr Grażyna Bastek o obrazie "Zachód słońca" Giorgione (Jest taki obraz/Dwójka)
Giorgione, Zachód słońca
Giorgione, "Zachód słońca"Foto: wikimedia (domena publiczna)

"Il Tramonto" ("Zachód słońca") to odkryty w latach 30. XX wieku obraz. Przeprowadzone prace konserwatorskie potwierdziły autorstwo Giorgione, ale też w znacznym stopniu przekształciły malowidło. - Są poważne interpretacje, które w tłumaczeniu treści tego dzieła biorą pod uwagę wszystkie postaci, jakie się na nim znajdują: chłopca w błękitnym kubraku i starca na pierwszym planie, świętego Antoniego skrytego w jaskini, świętego Jerzego walczącego ze smokiem i jeszcze jedną rybną kreaturę, która znajduje się w wodzie tuż pod skałą. Tymczasem wiemy z badań, które z tych postaci są prawdziwe, a które nie...

Dr Grażyna Bastek opowiedziała w Dwójce o niesamowitej historii przeróbek na obrazie Giorgione, ale też o dwóch wykluczających się interpretacjach tego dzieła.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 5.06.2016

Godzina emisji: 10.15

bch

Czytaj także

Giorgione. Geniusz, o którym nic nie wiemy...

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 15:00
- Nie znamy jego nazwiska, daty śmieci, ani urodzin, nie wiemy, u kogo się uczył. Jego obrazy nie mają tytułów, dat ani sygnatur - wymieniała dr Bożena Fabiani. A chodzi, o malarza, który dokonał prawdziwej rewolucji, nie tylko w obrębie szkoły weneckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Lotto trzysta lat czekał na uznanie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 15:00
– Zniknął na długo w cieniu potęg weneckiego malarstwa, takich jak Giorgione czy Tycjan – mówiła dr Bożena Fabiani o wybitnym twórcy włoskiego renesansu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica Masolina da Panicale, mistrza quattrocenta

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2016 13:00
Zapraszamy na gawędę dr Bożeny Fabiani o włoskim malarzu działającym na pograniczu gotyku i rodzącego się renesansu. Obrazy Masolina cieszą się dziś sporym powodzeniem, ale o samym artyście - bardzo niewiele wiemy.
rozwiń zwiń