"Małżeństwo Arnolfinich". Kogo namalował Johannes van Eyck?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 15:15
W przypadku tego obrazu, zwyczajowo nazywanego "Małżeństwem Arnolfinich", pewne jest tylko jedno: namalował go Johannes van Eyck, znakomity malarz niderlandzki, w 1434 roku.
Audio
  • Kogo przedstawia obraz "Małżeństwo Arnolfinich"? (Jest taki obraz/Dwójka)
Jan van Eyck Małżeństwo Arnolfinich (fragm. obrazu)
Jan van Eyck "Małżeństwo Arnolfinich" (fragm. obrazu)Foto: Wikimedia/domena publiczna

Nie jest natomiast jasne, kogo i co przedstawia. - Klasyczna interpretacja, dokonana przez Erwina Panofsky'ego jeszcze w latach 30. XX wieku, głosi, że mamy do czynienia z momentem zaślubin. Uczestniczą w nich kupiec z Lukki działający w Brugii Giovanni di Arrigo Arnolfini oraz jego żona Giovanna Cenani - opowiada dr Grażyna Bastek, historyk sztuki.

Interpretacja ta załamała się zaledwie kilka lat temu. - Stało się to, gdy kustosz National Gallery w Londynie, bo tam "Małżeństwo Arnolfinich" jest obecnie przechowywane, postawił zupełnie podstawowe pytania wobec tego obrazu. Po wnikliwych badaniach archiwalnych okazało się, że wchodziłoby w grę co najmniej pięciu Arnolfinich, którzy mogli być przedstawieni w tym obrazie. A także, że Giovanni di Arrigo Arnolfini ożenił się z Giovanną Cenani, ale znacznie później, bo pod koniec lat 40. XV wieku, a więc ponad 10 lat później, niż powstał obraz - tłumaczy gość Dwójki.

Kogo więc uwiecznił w swym obrazie Johannes van Eyck? O tym w nagraniu audycji.

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne
***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 4.02.2018

Godzina emisji: 11.00

pg/jp

Czytaj także

Futra, brokat i iluzja. Kunszt Petrusa Christusa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 15:20
- Malarz ten uznawany jest za wielkiego następcę Jana van Eycka. Widać to w jego sztuce iluzji i mistrzowskiej technice olejnej – opowiadała w Dwójce historyk sztuki dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziewczyna w ramie obrazu ". Iluzja na płótnie Rembrandta

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 13:10
Pierwszy odcinek cyklu "Jest taki obraz" ukazał się w Programie 2 Polskiego Radia osiem lat temu, 10 stycznia 2010 roku. W audycji dr Grażyny Bastek przypominamy archiwalne nagranie poświęcone dziełu holenderskiego malarza.
rozwiń zwiń