"Dziewczyna w ramie obrazu ". Iluzja na płótnie Rembrandta

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 13:10
Pierwszy odcinek cyklu "Jest taki obraz" ukazał się w Programie 2 Polskiego Radia osiem lat temu, 10 stycznia 2010 roku. W audycji dr Grażyny Bastek przypominamy archiwalne nagranie poświęcone dziełu holenderskiego malarza.
Audio
  • Dr Grażyna Bastek opowiada o dziele Rembrandta "Dziewczyna w ramie obrazu" (Jest taki obraz/Dwójka)
Rembrandt Dziewczyna w ramie obrazu
Rembrandt "Dziewczyna w ramie obrazu"Foto: Wikimedia/domena publiczna

Obraz "Dziewczyna w ramie obrazu" został ofiarowany Polsce przez Karolinę Lanckorońską. Dzieło znajduje się w Zamku Królewskim w Warszawie.

Obraz Rembrandta z 1641 roku jest niezwykły, bo zaciera granicę pomiędzy tym, co namalowane a przestrzenią widza. Dziewczyna "wkracza" w naszą przestrzeń, kładąc dłoń na ramię. Ten trik miał pokazać, jak skrajnie iluzjonistyczne może być malowidło. Jednak aby postać w obrazie sprawiała wrażenie prawdziwej, musi się poruszać. Może dlatego kolczyk w uchu dziewczyny nie wisi prosto, lecz się odchyla. Dziewczyna zbliża się do ramy, ku nam, a jej kolczyk delikatnie się chybocze…

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 21.01.2018

Godzina emisji: 11.00

mz/bch

Czytaj także

Zaglądamy do kuchni Karola Darwina

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 14:30
Nie wiemy, jakie było pochodzenie gatunków wołowiny, którą jadano w domu Karola Darwina, ale wiemy mniej więcej, co gotowała jego żona. O tym porozmawiamy z Laurą Osęką. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mięso i grzyby w maśle. Tak jadała Anglia za czasów Darwina

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 14:30
- W zasadzie wszystko, co trafiało na stół wielkiego uczonego, było według jego żony najlepsze z masłem lub śmietaną. Zasadą było, że im więcej ich było, tym lepiej. No i ser, dużo sera - mówiła w Dwójce Laura Osęka.
rozwiń zwiń