REKLAMA

Stosunki małżeńskie na obrazie Davida Hockney'a

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 13:00
W audycji "Jest taki obraz" omówiliśmy dzieło "Pan i pani Clark i Percy" Davida Hockneya, które jest zapisem codzienności swingującego, nowoczesnego Londynu.
Audio
  • Stosunki małżeńskie na obrazie Davida Hockney'a (Jest taki obraz/Dwójka)
Obraz Mr and Mrs Clark and Percy
Obraz "Mr and Mrs Clark and Percy"Foto: PAP/ANDY RAIN

Ossi i Celia Clark pozują w swym modnym mieszkaniu w Natting Hill. Są świeżo po ślubie, spodziewają się dziecka, ale nie jest to przedstawienie małżeńskiej idylli. Hockney długo pracował nad portretem państwa Clark, przyznał, że chciał w nim uchwycić relacje pomiędzy parą. Ten zamiar niezwykle mu się udał, przeczuł przyszłość pary i nadchodzące rozstanie, do którego ostatecznie doszło trzy lata po powstaniu portretu, w 1974 roku.

Byli młodzi, piękni, utalentowani i popularni w środowisku swingującego Londynu lat sześćdziesiątych. Ossie Clark projektował ubrania, a Celia Birtwell tkaniny. Pracowali razem. Odnieśli sukces w niezwykle gorącym okresie, w którym Londyn był stolicą światowej mody. Ossie był zwany królem King’s Road, ulicy słynnych butików. Projektował kostiumy sceniczne dla Micka Jaggera, Beatlesów, Lizy Minnelli, to on wprowadził modę na kurtki z wężowej skóry i "pochody" modelek na pokazach. David Hockney znakomicie znał tę parę i przyjaźnił się zarówno z Celią, jak i Ossiem.

Obraz jest wyrafinowany pod każdym względem. Malarskim subtelnościom w oddawaniu materii (spójrzmy na stopę Ossiego zatopioną we włosach dywanu, czy na błysk rozświetlonej krawędzi fotela) towarzyszy wnikliwa analiza tego, co dzieje się w wewnętrznym świecie bohaterów, jak też pomiędzy nimi. Bez wątpienia w piętnastowiecznym przedstawieniu Małżeństwa Arnolfinich Jana van Eycka można dostrzec znacznie więcej czułości. Odpowiednikiem psa symbolizującego wierność małżeńską z obrazu van Eycka jest u Hockney’a kot, przywołujący zmysłowość, niewierność i zazdrość. Ulubienica Ossiego, Blanche, siedzi na jego kolanach czujna i w każdej chwili gotowa do skoku.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski 

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 10.02.2019

Godzina emisji: 11.00 

bch

Czytaj także

Alegoria przemijającego świata pędzla Williama Turnera

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 11:31
W audycji mówiliśmy o ulubionym obrazie Brytyjczyków według plebiscytu rozpisanego przez BBC Radio 4'Today w 2005 roku - "Ostatniej drodze Temeraire'a". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obraz Rembrandta, którego tytuł jest całkowicie przypadkowy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 14:52
Obraz pokryty patyną i starymi werniksami zdawał się być nokturnem lub sceną wieczorną. Dopiero w 1975 r., gdy Wilhelmus de Rijk rzucił się z nożem na płótno i mocno je zniszczył, przeprowadzono konserwację i odsłonięto oryginalną, jaśniejszą tonację malowidła.
rozwiń zwiń