"Chrystus wśród Doktorów". Postać, która scala czasy

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 11:44
Giovanni Battista Cima da Conegliano był jednym z najwybitniejszych malarzy weneckich przełomu XV i XVI wieku. Nigdy jednak nie uzyskał sławy wielkiego Giovanniego Belliniego. W XIX wieku za obraz Cimy uzyskiwało się znacznie mniejszą cenę niż za dzieło Belliniego.
Audio
  • Giovanni Battista Cima da Conegliano "Chrystus wśród Doktorów" (Jest taki obraz/Dwójka)
Giovanni Battista Cima da Conegliano Chrystus wśród Doktorów
Giovanni Battista Cima da Conegliano "Chrystus wśród Doktorów"Foto: Wikimedia/domena publiczna

Zapewne dlatego przed sprzedażą obrazu zamalowano świetnie zachowaną sygnaturę z nazwiskiem Cimy da Conegliano i zastąpiono ją podpisem Giovanniego Belliniego. Już jako dzieło Belliniego kupili obraz Artur i Zofia Potoccy z Krzeszowic.

"Chrystus wśród Doktorów" opowiada historię opisaną w Ewangelii św. Łukasza (2,41-52). Dwunastoletni Jezus zgubił się rodzicom podczas pielgrzymki do Jerozolimy. Został odnaleziony po trzech dniach w świątyni, gdy nauczał mędrców żydowskich. To tradycyjny temat, pokazany jednak przez Cimę w sposób wyjątkowy. W obrazie nie ma świątyni, tłumu ludzi i rodziców Jezusa oglądających Syna z oddalenia. U Cimy Jezus został przedstawiony w centrum kompozycji z literami alfa i omega wyhaftowanymi na koszuli. Otaczają Go półkolem ciasno stłoczeni mędrcy. Wyróżniają się dwie postaci z prawej i lewej strony – mężczyzna z lewej z otwartą księgą to żydowski kapłan, a ten po prawej to biskup chrześcijański, z zamkniętą księgą i zwojem (księgi to zapewne aluzja do Starego i Nowego Testamentu). Odpowiadają im dwa ujęte na skrajach kompozycji profile – jeden należy do Wergiliusza, a drugi do Dantego. Zatem siedzący pośrodku Chrystus scala czasy.

Czy tak wyrafinowane przedstawienie tematu wymyślił autor obrazu czy był to pomysł kogoś innego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski 

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 9.06.2019

Godzina emisji: 11.00

mko/pg

Czytaj także

Bosch, czyli wizja ziemskiej utopii

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 15:32
Hieronim Bosch przedstawił w "Ogrodzie Rozkoszy Ziemskich" panoramę prawdziwego i wyobrażonego świata, spełniając oczekiwania dworskiej "kultury ciekawości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"One Nation Under CCTV". Banksy i jego znak firmowy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 12:00
Najsłynniejszy streetartowiec na świecie starannie ukrywa swoją tożsamość, tak, jak robią to "zwykli" grafficiarze, aby uniknąć kary za umieszczanie swoich dzieł w przestrzeni publicznej i bez pozwolenia. Jednak w jego przypadku to szersza strategia...
rozwiń zwiń