X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Chrystus wśród Doktorów". Postać, która scala czasy

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 11:44
Giovanni Battista Cima da Conegliano był jednym z najwybitniejszych malarzy weneckich przełomu XV i XVI wieku. Nigdy jednak nie uzyskał sławy wielkiego Giovanniego Belliniego. W XIX wieku za obraz Cimy uzyskiwało się znacznie mniejszą cenę niż za dzieło Belliniego.
Audio
  • Giovanni Battista Cima da Conegliano "Chrystus wśród Doktorów" (Jest taki obraz/Dwójka)
Giovanni Battista Cima da Conegliano Chrystus wśród Doktorów
Giovanni Battista Cima da Conegliano "Chrystus wśród Doktorów"Foto: Wikimedia/domena publiczna

Zapewne dlatego przed sprzedażą obrazu zamalowano świetnie zachowaną sygnaturę z nazwiskiem Cimy da Conegliano i zastąpiono ją podpisem Giovanniego Belliniego. Już jako dzieło Belliniego kupili obraz Artur i Zofia Potoccy z Krzeszowic.

"Chrystus wśród Doktorów" opowiada historię opisaną w Ewangelii św. Łukasza (2,41-52). Dwunastoletni Jezus zgubił się rodzicom podczas pielgrzymki do Jerozolimy. Został odnaleziony po trzech dniach w świątyni, gdy nauczał mędrców żydowskich. To tradycyjny temat, pokazany jednak przez Cimę w sposób wyjątkowy. W obrazie nie ma świątyni, tłumu ludzi i rodziców Jezusa oglądających Syna z oddalenia. U Cimy Jezus został przedstawiony w centrum kompozycji z literami alfa i omega wyhaftowanymi na koszuli. Otaczają Go półkolem ciasno stłoczeni mędrcy. Wyróżniają się dwie postaci z prawej i lewej strony – mężczyzna z lewej z otwartą księgą to żydowski kapłan, a ten po prawej to biskup chrześcijański, z zamkniętą księgą i zwojem (księgi to zapewne aluzja do Starego i Nowego Testamentu). Odpowiadają im dwa ujęte na skrajach kompozycji profile – jeden należy do Wergiliusza, a drugi do Dantego. Zatem siedzący pośrodku Chrystus scala czasy.

Czy tak wyrafinowane przedstawienie tematu wymyślił autor obrazu czy był to pomysł kogoś innego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski 

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 9.06.2019

Godzina emisji: 11.00

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bosch, czyli wizja ziemskiej utopii

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 15:32
Hieronim Bosch przedstawił w "Ogrodzie Rozkoszy Ziemskich" panoramę prawdziwego i wyobrażonego świata, spełniając oczekiwania dworskiej "kultury ciekawości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"One Nation Under CCTV". Banksy i jego znak firmowy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 12:00
Najsłynniejszy streetartowiec na świecie starannie ukrywa swoją tożsamość, tak, jak robią to "zwykli" grafficiarze, aby uniknąć kary za umieszczanie swoich dzieł w przestrzeni publicznej i bez pozwolenia. Jednak w jego przypadku to szersza strategia...
rozwiń zwiń