"Wskrzeszenie Łazarza" - dowód przyjaźni z Michałem Aniołem

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2024 16:30
"Wskrzeszenie Łazarza" to dowód przyjaźni pomiędzy wielkim artystą z Florencji – Michałem Aniołem, a mniej znanym Wenecjaninem Sebastianem del Piombo. Spotkali się w Rzymie w 1511 roku. Razem stworzyli kilka dzieł o ogromnej sile i wyrazie. Artystyczna współpraca w dużej mierze wynikała z rywalizacji z trzecim wielkim mistrzem ich czasów – Rafaelem.
Sebastiano del Piombo, Wskrzeszenie Łazarza
Sebastiano del Piombo, "Wskrzeszenie Łazarza"Foto: Image State/East News

Sebastiano i Rafael

Kardynał Giulio de Medici, późniejszy papież Klemens VII, zlecił dwa obrazy do katedry w Narbonne – w 1516 u Rafaela zamówił "Przemienienie Pańskie", a w 1517 "Wskrzeszenie Łazarza" u Sebastiana del Piombo. Sebastiano i Rafael malowali w wielkiej tajemnicy, bo zapowiadała się wielka rywalizacja. Sebastiano zaczął malować sam, łącząc wspaniały, malowniczy i nastrojowy wenecki pejzaż z grupą postaci, wykonaną w monumentalnym, rzymskim stylu.

Artystyczna współpraca

Jednak gdy w 1518 roku Michał Anioł przyjechał do Rzymu i zobaczył dzieło przyjaciela w jego pracowni, postanowił dostarczyć mu rysunki do najważniejszych postaci. Niektóre z nich zachowały się, to m.in. rysunki postaci Chrystusa i Łazarza. Sebastiano wykorzystał je i przemalował obraz. Zachowała się również korespondencja pomiędzy artystami, w której Sebastiano informuje Michała Anioła o postępach pracy.

Czytaj też:

Biblijna scena

Obraz przedstawia ponad czterdzieści postaci, a głównych bohaterów dramatu na pierwszym planie. Chrystus na prośbę sióstr Marty i Marii odwiedził grób ich brata Łazarza i wskrzesił go z martwych. Łazarz ze zdumieniem wpatruje się w swego wybawiciela, Maria dziękuje Chrystusowi za dokonanie cudu, a Marta podnosi w zdumieniu ręce. Wiele osób patrzy na siebie ze zdumieniem i w różnorodny sposób reagują na niezwykłe wydarzenie, którego są świadkami.

Sebastiano del Piombo, "Wskrzeszenie Łazarza", 1517-1519, 381 x 289,6 cm, National Gallery w Londynie

Posłuchaj
14:51 2024_03_31 14_45_03_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 "Wskrzeszenie Łazarza" - dowód przyjaźni z Michałem Aniołem (Jest taki obraz/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 31.03.2024

Godzina emisji: 14.45

mgc

Czytaj także

Théodore Géricault i jego "Tratwa Meduzy" - alegoria ludzkiego życia

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 18:30
Théodore Géricault zaczął malować "Tratwę Meduzy" dwa lata po katastrofie statku i długo studiował poszczególne elementy obrazu - sztormowe fale, jak i martwe ludzkie ciała. Kompozycja jest bardzo przemyślana - to piramida stopniowo schodząca w stronę widza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wykradzenie ciała św. Marka" Tintoretta - obraz poświęcony patronowi Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2024 15:00
Na zlecenie Scuola Grande di San Marco, Jacopo Tintoretto wykonał obrazy poświęcone patronowi Wenecji. Scuola była najbogatszą z weneckich konfraterni, skupiającą religijne bractwo biczowników. W czasach Tintoretta posiadała wspaniałą siedzibę, przylegającą do dominikańskiej bazyliki pod wezwaniem św. Jana i św. Pawła. 
rozwiń zwiń