Rogier van der Weyden "Zdjęcie z krzyża"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 10:55
Rozpacz i płacz, współcierpienie i odkupienie – fascynujący, przejmujący obraz pasyjny z XV wieku był tematem opowieści dr Grażny Bastek.
Audio
  • Dr Grażyna Bastek o obrazie Rogiera van der Weydena "Zdjęcie z krzyża". Audycja Michała Montowskiego (PR, 2012)
Rogier van der Weyden Zdjęcie z krzyża (fragm.)
Rogier van der Weyden "Zdjęcie z krzyża" (fragm.)Foto: Wikipedia/domena publiczna

Wielki malarz niderlandzki stworzył w swoim dziele ujętą w artystyczne ramy historię – poruszającą opowieść o Chrystusie zdejmowanym z Krzyża. XV-wieczna idea odkupienia bardzo silnie oddziałuje na widza, który dostrzega przejmującą rozpacz Matki Boskiej i bliskich Jezusowi osób cierpiących u Jego stóp. – Rogier stworzył scenę narracyjną, ale ograniczoną do jednego momentu, jednej akcji. Zamknął te wszystkie postaci w iluzjonistycznej szafie. Na tym polega innowacyjność i niezwykłość tego obrazu – podkreślała w audycji "Jaki to obraz" dr Grażyna Bastek.


Wiadomo, że w 1427 Rogier pojawił się w pracowni Roberta Campina, który działał wraz z Jacques'em Daretem. Byli to najbardziej znani malarze w rodzinnym mieście artysty - Tournai. W 1432 roku został przyjęty do gildii malarzy miasta. Gildie w Niderlandach były swoistymi korporacjami zrzeszającymi artystów w celu obrony ich interesów oraz nadzorowania działalności, co miało wpływ na wysoką jakość dzieł.

Prawdopodobnie pomiędzy 1432 a 1435 artysta przebywał w Brugii, gdzie działał Jan van Eyck, i w Leuven, gdzie tamtejsze bractwo strzelców - kuszników, łuczników (Onze-Lieve-Vrouw van Ginderbuiten) zamówiło w 1434 tryptyk ze "Zdjęciem z Krzyża".
Ten poruszający obraz przeznaczony był do niewielkiej kaplicy, w której jeszcze silniej oddziaływał na wiernych uczestniczących w religijnej odnowie, podczas mszy.


Zapraszamy do wysłuchania opowieści dr Grażyny Bastek w audycji Michała Montowskiego.

Zobacz więcej na temat: van Grażyna Bastek
Czytaj także

Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2012 16:27
O słynnym obrazie Rembrandta opowiadała dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda z wodorostami, czyli szaleństwo malarza

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 15:32
"Nenufary" Claude’a Moneta to jeden z najbardziej fascynujących cyklów w dziejach nowożytnego malarstwa. Każde z tych płócien może być wybrane do interpretacji jako element wielkiej całości malarskiej, pomyślanej na miarę Kaplicy Sykstyńskiej...
rozwiń zwiń
Czytaj także

W tle dzieją się fantastyczne rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 10:10
Obraz Canaletta to właściwie majstersztyk, dzieło mistrzowskie i tajemnicze. Ukazana tu postać malarza wprowadza widza w głąb malowidła, a tam pojawiają się sprawy niezwykłe.
rozwiń zwiń