X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Żydowska narzeczona" czy ukochany syn Rembrandta?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 15:20
A może dzieło holenderskiego mistrza to fantazja na temat jednej ze słynnych biblijnych par? Na gawędę dr Grażyny Bastek o niejednoznacznym obrazie Rembrandta zaprasza Michał Montowski.
Audio
Rembrandt Harmensz van Rijn, Żydowska narzeczona
Rembrandt Harmensz van Rijn, Żydowska narzeczona Foto: Crisco 1492/www.rijksmuseum.nl : Home : Info : Pic

U progu XIX w. Van der Hoop, amsterdamski kolekcjoner sztuki, nadał temu dziełu tytuł „Żydowska narzeczona”. Co do przedstawionej na obrazie sceny, uznał, że ukazuje ona ojca wkładającego córce naszyjnik. Na wysunięcie takiej hipotezy pozwalał fakt bliskich kontaktów Rembrandta z gminą żydowską w Amsterdamie i to, że przedstawicieli jej chętnie rysował. W późniejszym jednak czasie wśród znawców sztuki Rembrandta zaczęły krążyć na temat tożsamości namalowanych osób przeróżne poglądy. W postaciach tych dopatrywali się, na przykład, zmarłego w wieku lat dwudziestu siedmiu, ukochanego syna artysty, Tytusa (który przyszedł na świat w roku 1641) i jego żony, Magdaleny van Loo. Dziś przyjmuje się, że dzieło może przedstawiać jedną z dwóch par biblijnych: Sarę i Tobiasza albo Tamarę i Judę. Jednakże szkic przygotowawczy, który obecnie znajduje się w prywatnej kolekcji w Nowym Jorku, pozwala uznać za najbardziej prawdopodobne, że zakochana para z obrazu to jeszcze inne wymieniane w Biblii małżeństwo – Izaak i Rebeka.

Rembrandt van Rijn urodził się 15 lipca roku 1606 w Lejdzie. Mając lat 15, zaczął uczyć się malarstwa u Jacoba van Swanenburgha. Trzy lata później wyjechał do Amsterdamu, gdzie doskonalił swój warsztat u Pietera Lastmana. Powróciwszy do Lejdy, otworzył własną pracownię. W 1631 roku osiadł w Amsterdamie, gdzie, za sprawą marszanda obrazów, Hendricka van Uylenburgha, zaczął otrzymywać od najbogatszych w mieście rodzin zamówienia na portrety. Zmarł 4 października w Amsterdamie, tam też go, w cztery dni później, pochowano. Pozostawił po sobie blisko 300 obrazów, 300 grafik i mniej więcej 2000 rysunków. Jego twórczość charakteryzowało, to, że malowanym scenom przydawał dramatyczne oświetlenie. Ten rys sztuki Rembrandta nie zmienił się, choć styl i technika artysty z biegiem lat ewoluowały.

Audycję prowadził Michał Montowski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niesamowite odkrycie - nowy obraz van Gogha

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2012 15:31
Martwa natura nieznanego artysty od lat skrywała sekret, który udało się odkryć dzięki prześwietleniu obrazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boston: jak skradziono dzieła Rembrandta i chińską wazę?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2013 16:41
18 marca 1990 roku dwóch rabusiów w przebraniu policjantów zabrało z Muzeum Isabelli Stewart Gardner w Bostonie 13 eksponatów, m.in. trzy drogocenne obrazy Rembrandta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Borowik - kolekcjoner sztuki, z historią jak z filmu

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 14:39
Jego kolekcja sztuki młodych, polskich artystów wymieniana jest obok zbiorów Grażyny Kulczyk. Aż trudno uwierzyć, że Michał Borowik zaczynał od obrazu znalezionego na śmietniku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Podkowiński, czyli "Szał uniesień"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 07:00
120 lat temu, 5 stycznia 1895 zmarł Władysław Podkowiński - malarz i ilustrator, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego impresjonizmu i symbolizmu. Miejsce w panteonie polskich artystów przyniósł mu obraz "Szał uniesień", który miał bardzo burzliwą historię.
rozwiń zwiń