Zamyślona barmanka w sali koncertowej

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 13:00
W obrazie Édouarda Maneta za barem stoi melancholijna Suzon, a w wielkim lustrze wiszącym za nią odbija się obraz sali koncertowej... W audycji "Jest taki obraz" opowiadaliśmy o dziele "Bar w Folies Bergère".
Audio
  • Grażyna Bastek o obrazie Édouarda Maneta "Bar w Folies Bergère" (Jest taki obraz/Dwójka)
Edouard Manet, Bar w Folies-Bergre (fragment obrazu)
Edouard Manet, "Bar w Folies-Bergère" (fragment obrazu)Foto: Wikimedia/CC

Obraz olejny (96x130) francuskiego malarza powstał w latach 1881-1882, a obecnie przechowywany jest w Courtauld Gallery w Londynie.

Folies Bergère to paryska sala koncertowa, której szczytowa sława oraz popularność przypada na lata 90. XIX wieku oraz lata 20. XX wieku. Jednak aż do dnia dzisiejszego Folies Bergère pozostaje jedną z najsławniejszych sal koncertowych w Paryżu.
Audycję przygotował Michał Montowski.

Edouard
Edouard Manet, "Bar w Folies Bergère"

mc/bch

 

Czytaj także

Trzej Królowie podróżują po Europie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 10:00
- Historia "Pokłonu Trzech Króli" pokazuje, jak bardzo obraz ten był ceniony, i to przez długi czas po jego powstaniu - mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek o niezwykłych losach dzieła Jana Gossaerta, czołowego reprezentanta italianizmu w malarstwie niderlandzkim XVI wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wenecka laguna mistrza Carpaccio

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 15:00
Bohaterem audycji "Jest taki obraz" był Vittore Carpaccio, malarz włoski, jeden z głównych mistrzów szkoły weneckiej. Był twórcą przede wszystkim obrazów religijnych, w programie opowiadaliśmy jednak o jego dwóch świeckich malowidłach.
rozwiń zwiń