REKLAMA

"Wizja po kazaniu, czyli walka Jakuba z aniołem" Paula Gaugina

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 15:00
Dlaczego religijna wizja Bretonek przybrała formy japońskich drzeworytów, a anioł i Jakub walczą w stylu zawodników sumo? Czerwone tło, na którym toczy się biblijne starcie, niezwykle silny skrót perspektywiczny pomiędzy pierwszym tłem, a sceną walki, wreszcie - ukazanie potyczki w ujęciu z góry, zostały przez malarza podpatrzone w dziełach Hiroshige i Hokusaia. Do malarstwa europejskiego Gauguin włączył sposoby przedstawiania znane z japońskich drzeworytów. Pomieszał języki.
Obraz Paula Gauguina Wizja po kazaniu - walka Jakuba z aniołem na znaczku pocztowym
Obraz Paula Gauguina "Wizja po kazaniu - walka Jakuba z aniołem" na znaczku pocztowymFoto: Shutterstock/irisphoto1

Posłuchaj
14:55 _PR2_AAC 2020_10_18-14-45-30.mp3 Dr Grażyna Bastek o obrazie "Wizja po kazaniu, czyli walka Jakuba z aniołem" Paula Gaugina (Jest taki obraz/Dwójka)

Paul Gauguin, w swym bodaj najbardziej znanym obrazie, zmienił reguły malarstwa: spłaszczył kształty, zastosował wyraziste, czarne kontury, bawił się perspektywą, użył kolorów w sposób niemal abstrakcyjny, dla wzmocnienia ekspresji. Zmienił historię malarstwa w znacznie większym stopniu niż impresjoniści, dla których realistyczne przedstawienie świata było niepodważalnym celem.

Obraz Gauguina łączy rzeczywistość i wyobrażenie. Bretonki w regionalnych strojach słuchają kazania. Zrodzona w ich wyobraźni wizja walki Jakuba z aniołem znajduje się powyżej ich głów. Świat realny, od tego wizyjnego, odgradza dzielący obraz na dwie części pień kwitnącej jabłoni. Dolna część przedstawia rozmodlone i skupione kobiety na mszy w Pont-Aven, a górna - świat ich wyobraźni, duchowe przeżycie, doznane pod wpływem kazania. Gauguin był bardzo zadowolony z obrazu i w liście do Vincenta van Gogha napisał: "Myślę, że osiągnąłem silną rustykalną i zabobonną prostotę postaci. Całość jest bardzo mocna".

Paul Gauguin "Wizja po kazaniu, czyli walka Jakuba z aniołem", 1888, płótno, 73x92 cm, National Gallery of Scotland

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 18.10.2020

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

Lucas Cranach starszy. Renesansowy dyrektor artystyczny

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2022 05:38
Był nadwornym malarzem saskiego elektora księcia Fryderyka Mądrego. Zajmował się nie tylko malarstwem, ale projektował także ołtarze, dywany, świeczniki, stroje oraz nadzorował malowanie fasad domów i zamków. Lucas Cranach starszy zmarł 16 października 1553 roku w wieku 81 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dawid z głową Goliata". Autoportret grzesznika

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 14:56
Obraz, o którym mówiliśmy w audycji, powstał w 1609, może w 1610 roku, gdy Caravaggio był wyjętym spod prawa zabójcą i uciekinierem. Kilka lat wcześniej, 28 maja 1606 roku, zabił w Rzymie człowieka, po czym uciekł z miasta...
rozwiń zwiń