REKLAMA

Caravaggio, św. Paweł i koń, który ukradł show

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 14:23
W audycji "Jest taki obraz" mówiliśmy o wzbudzającym kontrowersje w XVII wieku płótnie pt. "Nawrócenie świętego Pawła".
Audio
  • Audycja o obrazie Caravaggia pt. "Nawrócenie świętego Pawła" (Jest taki obraz/Dwójka)
Fragment obrazu Caravaggia  pt. Nawrócenie św. Pawła (w drodze do Damaszku)
Fragment obrazu Caravaggia pt. "Nawrócenie św. Pawła (w drodze do Damaszku)"Foto: Wikimedia/domena publiczna

"Nawrócenie św. Pawła (w drodze do Damaszku)" namalował Michelangelo Merisi da Caravaggio w latach 1600-1601. To arcydzieło znajduje się w kościele Santa Maria del Popolo w Rzymie. Prześladujący chrześcijan Szaweł z Tarsu jechał do Damaszku, gdy po drodze "olśniła go nagle światłość z nieba, a gdy upadł na ziemię, usłyszał głos, który mówił: Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?" (Dz.9,1-6). Nawrócenie św. Pawła miało miejsce w południe, jednak tło obrazu jest mroczne. Caravaggio zrezygnował z namalowania Boga i aniołów, charakterystycznych dla jego czasów. W pierwotnej wersji tak właśnie, blisko tradycji i obrazu Buonarottiego próbował przedstawić to wydarzenie. Zrezygnował jednak. Obecność Boga pokazał jako światło ogarniające postać leżącego na ziemi. Wznoszącemu ręce ku niebu Pawłowi towarzyszą realistyczne wizerunki służącego i konia. Współcześni krytykowali, że widz patrzy nie na twarz świętego, lecz na potężny zad koński, również widoczny w świetle. Lecz obraz Caravaggia to opowieść o wewnętrznym działaniu łaski i powołania.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 13.03.2016

Godzina emisji: 10.15

bch/mk

Czytaj także

Święty Mateusz wg Caravaggia. "Zbyt prostacki, wulgarny, dosłowny"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 12:00
Pierwsza wersja obrazu Caravaggia przedstawiająca św. Mateusza piszącego Ewangelię została, po sporze malarza z duchowieństwem, zdjęta znad ołtarza rzymskiej kaplicy. Malowidło wywołało skandal.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czemu Madonna Caravaggia ma brudne nogi?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 16:48
- On po prostu jako pierwszy wprowadził do swojego malarstwa postanowienia Soboru Trydenckiego - wyjaśniła historyk sztuki dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chłopiec, owoce i zmysłowe iluzje Caravaggia

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 15:00
– Zastosowany tu iluzjonistyczny trik będzie się pojawiał także w późniejszych obrazach Caravaggia – mówiła dr Grażyna Bastek o "Chłopcu z koszem owoców".
rozwiń zwiń