Ceramika Zsolnay. Secesyjna chemia i tulipany

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 18:14
– Te przedmioty nadawały ton mieszczańskim wnętrzom około 1900 r. – mówiła Natalia Żak, kuratorka wystawy "Zsolnay. Węgierska secesja" w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
Audio
  • Ceramika Zsolnay. Secesyjna chemia i tulipany (Wybieram Dwójkę)
Jeden z obiektów wystawy Zsolnay. Węgierska secesja
Jeden z obiektów wystawy "Zsolnay. Węgierska secesja"Foto: materiały prasowe Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie
zsolnay 2.jpg

Ekspozycja prezentuje ponad 100 obiektów ze słynnej manufaktury Zsolnay w węgierskim Peczu. I choć to ceramika użytkowa, każdy wyrób projektowany był jak dzieło sztuki przeznaczone do galerii. – To były przedmioty kolekcjonerskie, bardzo drogie w produkcji, a nie tania przemysłowa produkcja XIX-wieczna – powiedziała Natalia Żak, opowiadając o materiałach i sposobie tworzenia tej ceramiki.

Produkty manufaktury Zsolnay są bowiem nie tylko piękne (to dzieła projektantów wykształconych m.in. w Wiedniu i Budapeszcie), lecz także tworzone za pomocą autorskiej technologii eosynowej, w której wykorzystano wiedzę m.in. profesora chemii Vince'a Warthy.


zsolnay 1.jpg

Natalia Żak opowiadała, czym wyróżnia się ceramika powstała dzięki tej metodzie, tłumaczyła, skąd w wyrobach fabryki Zsolnay tyle form i motywów tulipana, i zwracała uwagę na pewną polską rybę obecną na wystawie w Międzynarodowym Centrum Kultury.


Jeden z obiektów wystawy "Zsolnay. Węgierska secesja"; materiały prasowe Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie Jeden z obiektów wystawy "Zsolnay. Węgierska secesja"; materiały prasowe Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie

***

Rozmawiała: Justyna Nowicka

Gość: Natalia Żak (kuratorka wystawy "Zsolnay. Węgierska secesja" w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie)

Data emisji: 20.04.2017

Godzina emisji: 16.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak