X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Weronika Murek: "Feinweinblein" to historia potwornie groteskowa

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 17:00
W archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego znalazłam książkę z akapitem, który zrobił na mnie duże wrażenie - opowiadała w Dwójce Weronika Murek o genezie swojego dramatu "Feinweinblein".
Audio
  • Weronika Murek o zbiorze swoich dramatów pt. "Feinweinblein" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Jak przyznała, ów fragment, który tak przemówił do jej pisarskiej wyobraźni, dotyczył niemieckich rolników z lat 40. XX wieku, którzy "wydali swoje dziecko za to, żeby dostać radio w ramach akcji związanej z eugeniką". - Ta historia wydawała mi się potwornie groteskowa. Tym bardziej przerażająca, bo realna. Zaczęłam więcej o tym czytać i wyobrażać ją sobie - mówiła Weronika Murek.

W jakim sensie "Feinweinblein" to "sztuka o tym, co jest wypierane"? Dlaczego pisarkę interesuje "język żywy, kolokwialny, nieco zabrudzony"? W rozmowie nie zabrakło również odwołań do innych sztuk zamieszczonych w nowo wydanym zbiorze dramatów Weroniki Murek.

***

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Weronika Murek (pisarka, autorka opowiadań i sztuk teatralnych)

Data emisji: 5.04.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Filozofia religii. Kontrowersje". Szukanie prawdy w dialogu

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 14:44
- Największą naszą obawą było to, by nie powstała kolejna książka będąca serią wypowiedzi, monologów, perorowania i wykładania własnych stanowisk. Najbardziej niepokojący w filozofii religii jest bowiem brak dialogu, a badanie i rozwiązywanie problemu jest możliwe tylko dzięki niemu. Sądzę, że w tej publikacji udało się uniknąć tego błędu – mówił w Dwójce prof. Jackek Hołówka.
rozwiń zwiń