"Filozofia religii. Kontrowersje". Szukanie prawdy w dialogu

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 14:44
- Największą naszą obawą było to, by nie powstała kolejna książka będąca serią wypowiedzi, monologów, perorowania i wykładania własnych stanowisk. Najbardziej niepokojący w filozofii religii jest bowiem brak dialogu, a badanie i rozwiązywanie problemu jest możliwe tylko dzięki niemu. Sądzę, że w tej publikacji udało się uniknąć tego błędu – mówił w Dwójce prof. Jackek Hołówka.
Audio
  • Rozmowa o książce "Filozofia religii. Kontrowersje" (Rachunek myśli/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

W audycji rozmawialiśmy o kluczowych zagadnieniach filozofii, wokół których wybitni polscy myśliciele toczą polemiki zawarte w książce "Filozofia religii. Kontrowersje".

- Książka składa się z trzynastu części i do zabrania głosu w każdej z nich namówiliśmy dwóch autorów, którzy zajmują przeciwne stanowiska. Każdy z nich miał napisać esej nie wiedząc jeszcze, że następnie będzie komentował tekst swojego oponenta. O te komentarze poprosiliśmy dopiero wtedy, gdy już zebraliśmy wszystkie wyjściowe teksty. Chodziło nam o to, by nadać książce życia, byśmy mieli do czynienia z autentyczną debatą filozoficzną. Nie wszyscy autorzy przyjęli to z entuzjazmem, ale w końcu dali się przekonać. I okazało się, że komentarze są często bardziej wyraziste niż teksty, mają charakter światopoglądowego starcia - przekonywał dr Bogdan Dziobkowski.

Czy można dowieść istnienia Boga? Czym charakteryzuje się postawa religijna? Skąd bierze się zło? Czy istnieją cuda? W jaki sposób stosunek do religii wpływa na naszą postawę etyczną? Czy da się pogodzić religię z nauką? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której rozmawialiśmy o poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadzi:  Michał Nowak

Goście: prof. Jackek Hołówka i dr Bogdan Dziobkowski (redaktorzy tomu "Filozofia religii. Kontrowersje") oraz prof. Jacek Wojtysiak (autor jednego z esejów zamieszczonych w tej publikacji)

Data emisji: 16.03.2019

Godzina emisji: 23.00

mko/bch

Czytaj także

O. Tomasz Dostatni o lekturach, kapłanach i duchowości

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 12:00
W audycji "Zapiski ze współczesności" słuchaliśmy opowieści ojca Tomasza Dostatniego - dominikanina, publicysty i duszpasterza inteligencji.
rozwiń zwiń