X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piotr Adamczyk jako Fantazy

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 20:27
W najbliższą niedzielę przypomnimy radiową realizację dramatu Juliusza Słowackiego pt. "Fantazy". Za reżyserię tego słuchowiska Piotr Cieplak otrzymał nagrodę na X Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry - Sopot 2010". Gwiazdorska obsada!
Piotr Adamczyk
Piotr AdamczykFoto: Wojciech Kusiński/PR

Prapremiera teatralna "Fantazego, czyli Nowej Dejaniry" miała miejsce 6 czerwca 1878 roku. Komedia Słowackiego (nazywana także: "Niepoprawni") została wystawiona przez teatr krakowski za dyrekcji i z inicjatywy Stanisława Koźmiana. Co prawda wcześniej wojażował z "Fantazym" po prowincji zespół Miłosza Sztengla, ale miał tak małą siłę oddziaływania, że to premierze krakowskiej przyznaje się dziś palmę pierwszeństwa.

W późniejszych latach dzieło Słowackiego było wystawiane wielokrotnie, najczęściej – z powodu ogromnego potencjału aktorskiego – na benefisach wybitnych aktorów. Rolę tytułową grali w "Fantazym" między innymi Bolesław Ładnowski, Michał Tarasiewicz, Marian Wyrzykowski i najsłynniejszy chyba "Fantazy dwóch epok” (przed i po wojnie) – Juliusz Osterwa. Niezapomniane kreacje stworzyli także Aleksandra Śląska jako Stella, Irena Eichlerówna jako hrabina Idalia czy Tadeusz Janczar – jako Jan. 
Obecnej realizacji – dzięki gwiazdorskiej obsadzie – posłuchają Państwo zapewne z przyjemnością i uznaniem dla aktorskiej interpretacji poetyckiego słowa. A jak tym razem zabrzmi rewelacyjna scena ze słynnym cytatem Duchowi memu dała w pysk – i poszła?

Adaptacja i reżyseria: Piotr Cieplak
W roli tytułowej: Piotr Adamczyk
W pozostałych rolach:
Hrabia Respekt – Kazimierz Kaczor,
Respektowa, jego żona – Anna Seniuk,
Stella, ich córka – Wiktoria Gorodeckaja,
Dianna, ich druga córka – Lidia Sadowa,
Rzecznicki – Sławomir Pacek,
Hrabina Idalia – Dorota Segda,
Major – Mariusz Benoit,
Jan – Mirosław Zbrojewicz,
Kajetan, kamerdyner hr Respektów – Stanisław Brudny,
Helenka, pokojowa hr Idalii – Małgorzata Rożniatowska.

Muzykę do słuchowiska skomponował Paweł Czepułkowski.
Realizacja Andrzeja Brzoski.

1 czerwca (niedziela), godz. 21.30-22.55

jp/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najbardziej niedorzeczna sztuka Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 10:00
– Od czterystu lat inscenizatorzy "Króla Leara" i krytycy teatralni muszą zmierzyć się z tym samym pytaniem: jak to możliwe, by dobrowolnie oddać władzę? – mówił w Dwójce Janusz Majcherek podczas rozmowy o adaptacjach Szekspirowskiego dramatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie o Marku Walczewskim. Wycisnął swój umysł do końca

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 10:00
- Taka wrażliwość, to się musiało źle skończyć. Na Alzheimera zazwyczaj zapadają ludzie bardzo inteligentni, pracujący swoją wyobraźnią, dający z siebie wszystko - mówiła aktorka Małgorzata Niemirska, która w Dwójce wspominała swojego męża, Marka Walczewskiego.
rozwiń zwiń