"Edyta, Róża i Etty". Premiera słuchowiska w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 16:12
Zapraszamy na słuchowisko autorstwa Wojciecha Chmielewskiego - historię spotkania Etty Hillesum, żydowskiej wolontariuszki w obozie przejściowym w Westerbork, z Edytą i Różą Stein, dwiema Żydówkami, zakonnicami karmelitankami, które przed osadzeniem w obozie ukrywały się w klasztorze w Echt.
Audio
  • Rozmowa o słuchowisku z jego reżyserem Łukaszem Lewandowskim (Wybieram Dwójkę)
Obóz przejściowy w Westerbork, skąd wywożono Romów i Żydów holenderskich do obozów zagłady
Obóz przejściowy w Westerbork, skąd wywożono Romów i Żydów holenderskich do obozów zagładyFoto: Fotografiecor.nl/Shutterstock

Posmysz1200.jpg
Zofia Posmysz: przeżyłam Oświęcim, by dawać świadectwo

Etty z własnego wyboru zatrudniła się w obozie w Westerbork, skąd wysyłano transporty holenderskich Żydów do Auschwitz. Mówiła, że musi zająć się kobietami i dziećmi, przygotować je, dodawać im otuchy, zaopiekować się nimi. Nie miała wątpliwości, że podzieli ich los, jednak chciała być świadkiem godności ludzkiego życia, przebaczenia i wiary w to, że swoje człowieczeństwo można ocalić w każdych okolicznościach. Od 9 marca 1941 r. Etty prowadziła dziennik, w którym odtwarzała duchową drogę, jaką przebyła do 7 września 1943, dnia jej deportacji do Oświęcimia.  Spotkanie z Edytą Stein, późniejszą doktorem i świętą Kościoła katolickiego, wywarło na dużo młodszej Etty ogromne wrażenie.

Wojciech Chmielewski: "Edyta, Róża i Etty"

reżyseria: Łukasz Lewandowski

realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Obsada:

Angelika Kurowska (Etty), Dorota Landowska (Edyta), Sławomira Łozińska (Róża), Andrzej Mastalerz (Roman Ingarden), Elżbieta Kijowska (Gertrud von Le Fort), Sławomir Grzymkowski (Himmler), Piotr Bajor (Hans Lammers), Konstanty Szlenkier (Konstanty)

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (3.02) w godz. 19.00-20.00.

Łukasz Lewandowski i Angelika Kurowska; fot. Małgorzata Szymankiewicz Łukasz Lewandowski i Angelika Kurowska; fot. Małgorzata Szymankiewicz

bch/jp

 


Czytaj także

"Łódzkie getto to głód, praca ponad siły i ich świadectwa"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 10:00
- Za murami słychać było stukot młotków i maszyn do szycia w fabryczkach robiących buty i mundury dla Niemców. Ale także skrzyp ołówków, którymi zapisywano przeżycia – mówiła w Dwójce prof. Anna Kuligowska -Korzeniewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kronika życia Żydów w okupowanym Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 18:00
- Mimo trudnej sytuacji, toczyło się tam bogate życie kulturalne i duchowe. Odbywały się regularnie koncerty, a ogłoszenia w gazecie żydowskiej świadczyły o tym, że próbowano tam mimo wszystko normalnie żyć - mówiła w Dwójce Katarzyna Zimmerer, autorka książki "Kronika zamordowanego świata. Żydzi w Krakowie w czasie okupacji niemieckiej".
rozwiń zwiń