Pamiętnik Rywki Lipszyc. Zapiski z łódzkiego getta

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 13:00
- W odróżenieniu od wielu Żydów, którzy w trakcie wojny zwątpili w Boga, ona czerpała siłę ze swojej wiary, to był dla niej sposób na przetrwanie - o odnalezionych zapiskach żydowskiej dziewczynki opowiadała w Dwójce autorka ich opracowania Ewa Wiatr.
Audio
  • Pamiętnik Rywki Lipszyc. Zapiski z łódzkiego getta (Wybieram Dwójkę)
okładka książki Dziennika z getta łódzkiego Rywki Lipszyc, wydawnictwo Austeria
okładka książki "Dziennika z getta łódzkiego" Rywki Lipszyc, wydawnictwo Austeria Foto: mat. prom.

Warszawa getto dziecko 1200.jpg
"Kotka Brygidy". Holocaust oczami dziecka

Wiosną 1945 r. w ruinach III krematorium w KL Auschwitz­-Birkenau znaleziono zniszczony, gęsto zapisany szkolny zeszyt. Okazało się, że był to dziennik prowadzony w łódzkim getcie przez czternastoletnią Rywkę Lipszyc. Dzięki dokumentom zgromadzonym w archiwum getta, udało odtworzyć się drzewo genealogiczne dziewczynki. - To była bardzo religijna rodzina. Kuzynki Rywki były prawnuczkami Eliasza Chaima Majzela, rabina bardzo zasłużonego w historii Łodzi - mówiła Ewa Wiatr.

Historyczka opowiadała, że Rywka uczęszczała do szkoły religijnej dla dziewczyn, działającej w ramach systemu szkół Beis Jaakow. - Wykładowym językiem był tam polski. Choć w domu Ryfki mówił się w jidysz, to ona prowadziła swój dziennik po polsku i była doskonale wtopiona w polską kulturę. Chciała zostać pisarką.

Autorka opracowania zwróciła na wpis, w którym Rywka sięga po "Odę do młodości" Mickiewicza. W audycji rozmawialiśmy też o dziejach dziennika, który z Polski został wywieziony do Rosji, a potem do USA. Ewa Wiatr opowiedziała ponadto o wojennych losach Rywki Lipszyc, która w 1944 roku trafiła do obozu Auschwitz-Birkenau. Dziewczynka przeżyła wojnę, ale ślad po niej w dokumentach urywa się we wrześniu 1945 roku. 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Przygotowała: Justyna Piernik

Gość: Ewa Wiatr (historyk)

Data emisji: 23.01.2018

Godzina emisji: 17.20

bch/mko

Czytaj także

Archiwum Ringelbluma. "Ocalona codzienność getta"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2015 18:00
18 września 1946 roku przy ulicy Nowolipki - na terenie dawnego getta - odkryto dziesięć metalowych skrzynek z niezwykłą zawartością...
rozwiń zwiń