Polskie Radio
Section05
kapitalizm

Karol Marcinkowski. Jego "Bazar" był pierwszym polskim inkubatorem przedsiębiorczości

Jego życie skupia jak w soczewce losy polskie pierwszej połowy XIX wieku – mężczyzna przeszedł drogę od romantycznego konspiratora, przez powstańca i emigranta, po pozytywistycznego kapitalistę. W tej ostatniej roli zapisał się jako patron rodzimej przedsiębiorczości. 23 czerwca 1800 roku, przyszedł na świat Karol Marcinkowski, wielkopolski lekarz i społecznik, współtwórca Hotelu "Bazar".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Poznań wielkopolskie kapitalizm medycyna

ANALIZA 30 lat transformacji gospodarczej. Trudny start wolnego rynku w wolnej Polsce

Socjalistyczna gospodarka okresu PRL-u 30 lat temu została zastąpiona przez gospodarkę wolnorynkową, ale próby reform ekonomicznych podejmowano już w połowie lat 80. poprzedniego stulecia. Zasadnicze zmiany wystartowały w latach 1989-1991, kiedy to zmienił się ustrój polityczny Polski i nastał wolnorynkowy kapitalizm.
Zobacz więcej na temat:  rynek reformy POLSKA plan Balcerowicza pieniądze przemiany kapitalizm

Jakie są problemy zamówień publicznych w budownictwie?

- Są sytuacje w gospodarce, które ciężko przewidzieć z wyprzedzeniem rocznym - mówił Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. - Ustalenia między pracodawcami i związkami zawodowymi się pokrywają Przewodniczący Rady Sekcji Krajowej Drogownictwa NSZZ "Solidarność". Goście audycji "Kapitał i praca" rozmawiali o zamówieniach publiczych w budownictwie.  
Zobacz więcej na temat:  kapitalizm praca GOSPODARKA