Marzec ’68. "Dworzec Gdański" Teresy Torańskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 14:51
Przypominamy słuchowisko znakomitej reporterki złożone z opowieści tych, których w 1968 roku wyrzucono z Polski.  
Spektakl plenerowy Spakowani, czyli skrócona historia o tym, kto czego nie zabrał w reżyserii Agaty Dudy-Gracz na Dworcu Gdańskim w Warszawie, Warszawa, 08.03.2018.
Spektakl plenerowy "Spakowani, czyli skrócona historia o tym, kto czego nie zabrał" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz na Dworcu Gdańskim w Warszawie, Warszawa, 08.03.2018.Foto: PAP/Paweł Supernak

marzec'68_663x364.jpg
Serwis poświęcony wydarzeniom marca '68

Zostali pozbawieni wszystkiego: pracy, mieszkań, dorobku całego życia. Ci, którzy wtedy dostali bilet w jedną stronę, osławiony "dokument podróży", z adnotacją "posiadacz niniejszego nie jest obywatelem polskim", tracili też na długo kontakt z przyjaciółmi, polską kulturą, a czasem również z tymi z rodziny, którym na wyjazd nie pozwolono...

Teresa Torańska "Dworzec Gdański"

Adaptacja i reżyseria: Andrzej Piszczatowski

Realizacja akustyczna: Tomasz Perkowski

Opracowanie muzyczne: Małgorzata Mazurkiewicz


11_fot Elzbieta_Turlejska_wystawa_Obcy_w_domu_Wokol_Marca_68_Muzeum_POLIN1200.JPG
"Obcy w domu". Opowiedzieć Marzec '68 głosami zwykłych Żydów

W obsadzie: Ewa Wawrzoń (Teresa Torańska), Adam Ferency (Marek Web-Dziennikarz), Ewa Dałkowska (Elżbieta Bielska), Maria Robaszkiewicz (Danuta Biterman), Wojciech Pszoniak (Julian Berengaut), Aleksander Trąbczyński (Gustaw Kerszman), Zygmunt Sierakowski (Włodzimierz Kofman), Andrzej Piszczatowski (Narrator), Grażyna Marzec (Maja Istner), Krzysztof Gordon (Feliks Cieszyński), Antoni Muracki (gitara i śpiew)

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (10.03) w godz. 19.00-20.00.

Czytaj także

Jakub Karpiński - kronikarz Marca '68

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 13:52
- Już w czasach studenckich czytał niedozwolone książki i pisywał teksty pod pseudonimem. Najbardziej był dumny z tego, który napisał jako satyrę, a wyszedł mu poważny materiał krytyczny o marksiźmie - mówiła w Dwójce Irena Lasota, żona Jakuba Karpińskiego.
rozwiń zwiń