Stanisław Dygat "Jezioro Bodeńskie" - słuchowisko w adaptacji Janusza Zaorskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 19:30
Wysłuchaliśmy klasyki polskiej literatury XX wieku w radiowej adaptacji. Debiutancka powieść Stanisława Dygata z czasów drugiej wojny światowej oparta jest na wątkach autobiograficznych pisarza.
Janusz Zaorski
Janusz ZaorskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

"Jezioro Bodeńskie" uznawane jest za jedno z najwybitniejszych powieści Stanisława Dygata. Opisuje historię młodego Polaka z paszportem francuskim, który znalazł się w niemieckim obozie dla cudzoziemców nad jeziorem Bodeńskim. Jak czytamy w opisie książki "Jego marzenia wywodzące się z wzorców literackich i ich zderzenie z życiem obnażają polską mitologię narodową. Lecz poza tą warstwą znaczeniową powieści kryje się dążenie autora do demaskacji wszelkich postaw schematycznych, do obrony autentyczności i wolności jednostki".

Na podstawie książki powstał film w reżyserii Janusza Zaorskiego.

Czytaj także:


Stanisław Dygat "Jezioro Bodeńskie". Produkcja z 2005 roku. 

Adaptacja i reżyseria Janusz Zaorski, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko

Obsada: Piotr Adamczyk (Bohater), Marta Chodorowska (Danka), Magdalena Różczka (Susanne), Janusz Zaorski (Rouillot), Witold Pyrkosz (Pociejak).

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 5.12.2020

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

"Chryje z Polską", czyli przychodzi Piłsudski do Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 09:50
"Chryje z Polską" to dramat historyczny, w którym Maciej Wojtyszko specjalizuje się od lat, spotykając się z dużym uznaniem zarówno publiczności, jak i krytyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wawrzyniec Kostrzewski: "Warszawianka" kwestionuje bogoojczyźniane postawy

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 11:08
- "Warszawianka" to utwór krytyczny, tak jak cała tworczość Wyspiańskiego. Błędem byłoby myślenie, że to silny, bogoojczyźniany tekst, który zagrzewa do oddwania życia za ojczyznę. To trudny utwór, bo on kwestionuje takie poświęcenie - mówił w Dwójce Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser słuchowiska na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń