REKLAMA

"Chryje z Polską", czyli przychodzi Piłsudski do Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 09:50
"Chryje z Polską" to dramat historyczny, w którym Maciej Wojtyszko specjalizuje się od lat, spotykając się z dużym uznaniem zarówno publiczności, jak i krytyki.
Mariusz Bonaszewski
Mariusz BonaszewskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Spektakl opowiada o ważnych epizodach z ostatnich lat życia Wyspiańskiego. Punktem wyjścia jest rozmowa Józefa Piłsudskiego ze Stefanem Żeromskim na temat próby pozyskania wsparcia autora "Wesela" dla idei Skarbu Narodowego, z którego środki byłyby przeznaczone na uzbrojenie polskich sił zbrojnych.

Piłsudski rzeczywiście odwiedził Wyspiańskiego w tej sprawie 1 marca 1905 roku. W rozmowie tych dwóch wielkich postaci z tamtych lat na temat przyszłości Polski pada wiele uwag i myśli, które i dziś wydają się aktualne.

Maciej Wojtyszko, "Chryje z Polską. Rzecz o Wyspiańskim" w reżyserii autora

Opracowanie muzyczne: Małgorzaty Małaszko, realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Obsada: Mariusz Bonaszewski (Stanisław Wyspiański), jako Piłsudski - Adam Bauman (Józef Piłsudski), Zbigniew Konopka (Stefan Żeromski), Marcel Młodziejewski, Katarzyna Skarżanka, Brygida Turowska, Przemysław Chojęta, Andrzej Niemirski, Joanna Górniak, Magdalena Cwenówna, Zofia Dowgiełło, Robert Tondera, Maciej Gąsiorek, Andrzej Malec, Katarzyna Golde

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (11.11) w godz. 19.30-21.00.

jp/mz

Czytaj także

Jan Englert: Maciej Wojtyszko zanurkował w Mrożka i Gombrowicza

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 19:00
– Reżyser prawie niedostrzegalnie posłużył się Gombrowiczem i Mrożkiem do napisania sztuki o Gombrowiczu i Mrożku – mówił w Dwójce znakomity aktor, który wspólnie z Maciejem Wojtyszką opowiadał o sztuce "Dowód na istnienie drugiego".
rozwiń zwiń