Protest dobosza

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 10:07
W sobotnim "Wieczorze ze słuchowiskiem": "Blaszany bębenek" Güntera Grassa.

Powieść Grassa nie tylko po mistrzowsku ogarnęła czeluść powstałą po epoce nazizmu w miejscu państwa niemieckiego, ale stała się kreacją, która – jak Sto lat samotności – powieściowym trybem opowiada od a do zet, co opowiedzieć należy, by zawarte zostały w niej tajemnice upadku i odrodzenia, całe społeczne i ludzkie piekło i niebo.
(Jerzy Łukosz)

Słuchowisko według powieści Güntera Grassa "Blaszany bębenek" to historia dziecka, które w proteście przeciw okrutnemu światu dorosłych przestało rosnąć i bębnieniem w blaszany bębenek wyrażało swój protest przeciw otaczającym je zjawiskom. Powieść wydana w roku 1959 stała się też swego rodzaju protestem pisarza przeciw tendencji Niemców do zapominania o wojnie i jej przyczynach. Polsko-niemiecki Gdańsk – rodzinne miasto pisarza – jest miejscem, gdzie pisarz lokuje akcję swej powieści, żeby pokazać najpierw harmonijne współżycie dwóch narodowości: polskiej i niemieckiej, a następnie rodzenie się nazizmu wraz z jego konsekwencjami.

W archiwalnym słuchowisku – w przekładzie Sławomira Błauta, adaptacji Bożeny Markowskiej i reżyserii Wojciecha Markiewicza – występują: Janusz Łagodziński, Elżbieta Kijowska, Mirosława Dubrawska, Henryk Machalica, Adam Bauman, Bronisław Pawlik i inni.

23 października (sobota), godz. 18:00

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Uwikłani w historię

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2007 15:40
Uwikłani w historię - kłopoty z przeszłością historyczną ujawniają się nawet po wielu latach. Dotyczy to wyraźnie autorów niemieckich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór ze słuchowiskiem: Jerzy Górzański "Kinomania"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2010 12:41
W audycji "Wieczór ze słuchowiskiem" adaptacja "Kinomani" Jerzego Górzańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór ze słuchowiskiem: Tomasz Maciej Trojanowski "Mgła"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 12:36
Przypowieść o poszukiwaniu prawdy, w której życie jawi się jako wielka niewiadoma oglądane przez zasnutą mgłą szybę.
rozwiń zwiń