"Słońce na sznurku". Wspaniała kreacja Magdaleny Zawadzkiej

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 12:12
Spotkanie po latach pani prokurator z postawionym przez nią przed laty w stan oskarżenia drukarzem z podziemia. W roli głównej usłyszymy Magdalenę Zawadzką, laureatkę Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" 2022 przyznawanej za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia. 
Magdalena Zawadzka na Festiwalu Dwa Teatry 2022
Magdalena Zawadzka na Festiwalu "Dwa Teatry" 2022Foto: Cezary Piwowarski/PR

Jarosław Abramow-Newerly "Słońce na sznurku", prod. 1992

reżyseria: Andrzej Zakrzewski

realizacja akustyczna: Jacek Kacperek

Obsada: Magdalena Zawadzka (Grażyna), Adam Ferency (Olgierd), Andrzej Kopiczyński (Paweł)

***

Jarosław Abramow-Newerly to jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich prozaików, dramaturg i autor piosenek. 

Jest synem pisarza Igora Newerlego i Barbary Abramow, nauczycielki i aktorki, przed wojną związanej z teatrem "Baj". Matka Jarosława Abramowa-Newerlego pochodziła z biednej rodziny żydowskiej. Po śmierci matki dziewczynka trafiła do prowadzonego przez Janusza Korczaka Domu Sierot. Tam poznała przyszłego męża - Igora Newerlego, młodego emigranta z Rosji i bliskiego współpracownika Starego Doktora.

Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu Dwa Teatry 2022 >>>>

Ich syn Jarosław Abramow-Newerly wychował się na warszawskim Żoliborzu. Swoje dzieciństwo, które przypadło na czas wojny, opisał w tomie wspomnień "Lwy mojego podwórka" (2000), gdzie tworzy panoramę dzielnicy warszawskiej inteligencji, miejsca, gdzie podczas okupacji znalazło schronienie wielu Żydów. Jarosławowi i jego matce także groziło getto, ale Igor Newerly wyrobił rodzinie aryjskie papiery.

Jarosław Abramow-Newerly jest także autorem słuchowisk, tekstów i muzyki, m.in. "Piosenki o okularnikach", którą wykonywali Tadeusz Łomnicki, Sława Przybylska oraz Anna Maria Jopek, czy "Bogdan, trzymaj się", utworu napisanego i skomponowanego dla Bohdana Łazuki.

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszaliśmy w sobotę (18.06) w godz. 19.30-20.00.


Czytaj także

Magdalena Zawadzka o Wojciechu Młynarskim: mistrz słowa, mistrz ironii i riposty

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 17:25
15 marca minęła piąta rocznica śmierci Wojciecha Młynarskiego. Magdalena Zawadzka na swoim Facebooku przybliża poezję tego artysty, ale również innych poetów. - Z komentarzy wynika, że ten projekt jest przez internautów wysoko oceniany - mówi aktorka w "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwa Teatry 2022. Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz z Wielką Nagrodą

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 10:00
Laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry – Zamość 2022" przyznawanej za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia zostali Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz.
rozwiń zwiń