Andrzej Mastalerz: wszystko, co we mnie najważniejsze, pochodzi ze Śląska

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 13:55
- Urodziłem się w Chorzowie, potem rodzice przeprowadzili się do Zabrza, do szkoły średniej chodziłem w Gliwicach, tam też grałem w piłkę; miałem też przyjaciół w Katowicach i Bytomiu. Ogólnie rzecz biorąc, można więc powiedzieć, że jestem ze Śląska. To moja mała ojczyzna - mówił o sobie Andrzej Mastalerz w audycji "Mazurek słucha".

ZOBACZ WIDEO: 

[YouTube Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia]

W sercu Śląsk

Miał zostać kolejarzem - jak znakomita część jego rodziny - tymczasem słuchacze Polskiego Radia znają go jako wcielenie rozmaitych postaci. Jest aktorem filmowym i teatralnym. Także reżyserem, szczególnie cenionym w teatrze wyobraźni, jak nazywany jest Teatr Polskiego Radia.

Andrzej Mastalerz pochodzi ze Śląska, gdzie jego rodzina przeniosła się po II wojnie światowej. - Mój dziadek musiał się jeszcze oswoić ze Śląskiem, zrozumieć go. Ja już się tam urodziłem, wychowałem. Wszystko, co jest we mnie najistotniejsze, pochodzi ze Śląska - podkreślał gość Dwójki.

Ślonsko godka na przerwach

Aktor wspominał, że w jego domu rodzinnym mówiło się literacką polszczyzną, za to na przerwach w szkole wszyscy posługiwali się gwarą. - Wpływy niemieckie, czeskie - to wszystko stworzyło osobny język. W gwarze śląskiej przetrwało też dużo słów ze staropolszczyzny, które w polszczyźnie literackiej są już rzadko używane - tłumaczył.

Od wybuchu pandemii Andrzej Mastalerz rzadko odwiedza rodzinne strony. - Czuję z tego powodu duży dyskomfort. Mam tam dużą rodzinę i są to zaległości, które trzeba jak najszybciej nadrobić - wyznał.


Posłuchaj
58:26 2022_02_12 11_59_54_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Spotkanie z aktorem i reżyserem Andrzejem Mastalerzem (Mazurek słucha/Dwójka) 

***

Andrzej Mastalerz (ur. 1964 r.) ukończył Studium Aktorskie Teatru Lalek przy Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie oraz Wydział Aktorski PWST we Wrocławiu. Po studiach aktor związał się z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi (1990-1998), a następnie z Teatrem Studio w Warszawie (od 1998). Pierwszą znaczącą rolę - chłopaka o ksywie "Pasza" - zagrał w "Nad rzeką, której nie ma" (1991) Andrzeja Barańskiego. Barański obsadził go także w swoim następnym filmie - "Kawalerskie życie na obczyźnie" (1992). 

W 2019 roku aktor otrzymał Wielkiego Splendora - nagrodę Teatru Polskiego Radia za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.

***

Tytuł audycji: "Mazurek słucha"

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Andrzej Mastalerz (aktor, reżyser)

Data emisji: 12.02.2022

Godzina emisji: 12.00

pg

Czytaj także

"Bez publiczności nie istniejemy"- spotkanie z Andrzejem Mastalerzem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 15:43
Urok tego festiwalu polega na tym, że tu nie ma czerwonego dywanu - tak o Festiwalu "Dwa Teatry" mówi Andrzej Mastalerz, aktor, odtwórca wielu ról Teatru Polskiego Radia  Spotkanie z Andrzejem Mastalerzem odbyło się w ramach sobotnich rozmów prowadzonych przez dziennikarzy Polskiego Radia w zamojskiej synagodze. Zapraszamy do oglądania wideo!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Mastalerz: radiowa Dwójka mnie wzbogaca

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 13:00
- Audycje Dwójki wzbogacają mnie jako człowieka, a w drugiej kolejności jako osobę, która wykonuje zawody artystyczne. Cały czas poszerzam swoją wiedzę o literaturze, muzyce. Bardzo istotnym elementem tych audycji są rozmowy ze słuchaczami, jestem zafascynowany poziomem tych dyskusji - mówił nasz przyjaciel, aktor i reżyser Andrzej Mastalerz.
rozwiń zwiń