"Pociągi pod specjalnym nadzorem" Bohumila Hrabala w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 12:13
Znana ze znakomitego opowiadania czeskiego twórcy, jak też z oskarowej ekranizacji, opowieść o miłości i niełatwej inicjacji w dorosłość. A to wszystko na tle tragicznych wydarzeń II wojny. Słuchowisko z doborową obsadą w sobotę o godzinie 22.00.

Bohaterem historii, której akcja rozgrywa się na terenie Czech w czasie okupacji niemieckiej, jest dwudziestodwuletni potomek kolejarskiej, czeskiej rodziny – Miłosz Pipka. Pracuje on na małej, prowincjonalnej stacji kolejowej. Dramatyzm wojny dociera do niego przez obserwacje nalotów, transportów wojskowych i pogłoski o okrucieństwie miejscowego gestapo. Miłosz przeżywa także swój dramat osobisty – niepowodzeniem bowiem kończy się jego próba podjęcia życia erotycznego z ukochaną dziewczyną, konduktorką Maszą. Usiłuje z tego powodu popełnić samobójstwo, ale zostaje odratowany.  

Za pośrednictwem dyżurnego ruchu Całuska wciąga się w działalność ruchu oporu. Otrzymuje odpowiedzialne bojowe zadanie: wysadzenia zdążającego na Wschód "transportu specjalnego". Tuż przed jego wykonaniem spotyka się z emisariuszką konspiracyjną Wiktorią Freie…
   
"Pociągi pod specjalnym nadzorem" – słuchowisko wg opowiadania Bohumila Hrabala w przekładzie Andrzeja Czcibora-Piotrowskiego.

Adaptacja Hanny Bielawskiej. Reżyseria Janusza Kukuły. Opracowanie muzyczne Mariana Szałkowskiego. Realizacja akustyczna Andrzeja Brzoski.

Wystąpili: Piotr Adamczyk, Adam Ferency, Krzysztof Kowalewski, Henryk Boukołowski, Tomasz Marzecki, Agnieszka Warchulska, Lucyna Marzec, Krystyna Królówna, Janusz Zakrzeński, Arkadiusz Bazak, Marek Bargiełowski, Izabela Bukowska i Marek Obertyn.

Premiera słuchowiska odbyła się na naszej antenie w 2002 roku.

3 września (sobota), godz. 22:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fioł literacki Mariusza Szczygła

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2011 07:00
Książki ukochane, zaczytane, których nie chce się kończyć – tak są dobre. Ponadto Hrabal, Vonnegut i dużo innych literackich pasji jednego z najlepszych polskich reporterów.
rozwiń zwiń