"62. Model do składania" Julio Cortázara

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 11:55
Którym fragmentem życiowej układanki jesteśmy? Czy można ją złożyć tak, by odnaleźć tak zwane szczęście? Dwójka zaprasza na słuchowisko według jednej z najdziwniejszych książek w dziejach literatury.
Mural w Barcelonie: Cortzar. Fot. Tony TakitaniFlickr, lic. CC
Mural w Barcelonie: Cortázar. Fot. Tony Takitani/Flickr, lic. CCFoto: Tony Takitani/Flickr

Julio Cortázar, wybitny przedstawiciel literatury iberoamerykańskiej, wywodzi się z Argentyny, przez wiele lat zaś mieszkał i tworzył w Paryżu. "62. Model do składania", jak sugeruje autor we wstępie swej książki, jest nawiązaniem do końcowych akapitów sześćdziesiątego drugiego rozdziału powieści "Gra w klasy". Tak w jak tamtej, słynnej i dla wielu kultowej książce, akcja toczy się w środowisku emigrantów żyjących w Paryżu, tak jak w "Grze w klasy" również tekst przekracza większość konwencji literackich.

W samym tytule "Model do składania" mieści się już bowiem możliwość przemieszczania poszczególnych części powieści, co daje czytelnikowi, a co za tym idzie i słuchaczowi, okazję do odczytania sensu poszczególnych wątków w dowolnej kolejności. Wiodącym jednak motywem utworu Cortázara są przede wszystkim nieodwzajemnione uczucia bohaterów, obciążonych przeżyciami z przeszłości. Konsekwencją zaś dawnych przeżyć jest niemożność znalezienia swego miejsca w życiu ani dzielenia swego losu z losem kogoś innego.

/

W słuchowisku w przekładzie Zofii Chądzyńskiej, adaptacji Bożeny Markowskiej i reżyserii Jana Warenyci występują: Krzysztof Gosztyła, Grażyna Wolszczak, Joanna Rulewicz i Marek Obertyn i inni.

9 marca (czwartek), godz. 22:00

 

Kilka dni temu wspominaliśmy 100. rocznicę urodzin Zofii Chądzyńskiej – cenionej tłumaczki  (Cortázara, Márqueza, Borgesa) i pisarki. Zapraszamy do wysłuchania archiwalnych, znakomicie opowiedzianych wspomnień Zofii Chądzyńskiej.

(na zdjęciu: Julio Cortázar w 1967, Wikipedia/domena publiczna)

Czytaj także

Zofia Chądzyńska: Byłam awanturnicą

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 12:00
Zapraszamy do wysłuchania archiwalnych, znakomicie opowiedzianych wspomnień Zofii Chądzyńskiej – cenionej tłumaczki (Cortázara, Márqueza, Borgesa), a także pisarki.
rozwiń zwiń