REKLAMA

"Exodus". Słuchowisko wybrane przez słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2015 12:00
W sobotnim "Wieczorze ze słuchowiskiem" przedstawimy radiową realizację tekstu Tomasza Mana pt. "Exodus" w reżyserii autora.
Audio
  • Tomasz Man: "Exodus" to nie będzie grzeczne słuchowisko (Notatnik Dwójki)
  • Rozmowa o słuchowisku "Exodus" Tomasza Mana (Wybieram Dwójkę)
Exodus opowiada o przyczynach smutnego zjawiska współczesnej emigracji Polaków i wyrasta z osobistych inspiracji pisarza
"Exodus" opowiada o przyczynach smutnego zjawiska współczesnej emigracji Polaków i wyrasta z osobistych inspiracji pisarzaFoto: Dirk Vorderstraße/flickr/CC

Letnie słuchowiska w Dwójce. Poznaj wyniki plebiscytu! >>>

– Moja córka, która zdawała w tym roku maturę, powiedziała mi, że połowa jej znajomych chce wyjechać z Polski i studiować za granicą – opowiadał autor w "Notatniku Dwójki". – Później okazuje się, że z połowa zmienia się w 70 procent. Ten exodus jest więc jakimś dziejowym momentem w Polsce. Ludzie uciekają od biedy, nietolerancji, smutku, braku perspektyw, głupiej polityki, a także od braku wolności osobistej i publicznej. Interesowały mnie konkretne pobudki tych ucieczek – dodał.

>>>Tomasz Man o słuchowisku "Exodus"<<<

Tomasz Man znalazł dziewięć przykładów osób różnych zawodów i o różnym statusie społecznym. – To panorama ludzi, z których każdy kierował się czymś innym, ale wszystkich łączy to, że po prostu poszukują więcej luzu, żeby móc umieścić swoje małe życie w jakiejś większej przestrzeni – powiedział reżyser. – Dlatego potrzebują więcej pieniędzy, więcej wolności, więcej uczuć i akceptacji. Oczywiście napędza ich także zwykła ludzka ciekawość – mówił Ewie Stockiej-Kalinowskiej.

Tekst słuchowiska Tomasza Manna został wyróżniony w konkursie na słuchowisko zorganizowanym w 2013 r. przez Program 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Tomasz Man "Exodus" (w reżyserii autora)

Muzyka: Marek Otwinowski, realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Obsada: Lena Frankiewicz, Anna Sroka-Hryń, Natalia Rybicka, Piotr Polak, Agata Góral, Magdalena Popławska, Justyna Wasilewska, Marcin Januszkiewicz, Katarzyna Herman

Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (4.07) w godz. 19.00-19.40.

mc

Czytaj także

Silna reprezentacja polskich dramaturgów. Konkurs na słuchowisko rozstrzygnięty!

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 09:00
– Poziom tekstów był niezwykle wysoki – podkreślał Maciej Wojtyszko, omawiając sztuki biorące udział w konkursie na słuchowisko Programu 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsze słuchowiska według Dwójki i ZAiKSU

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 14:46
"Bitwa nad jeziorem Smęt. Rekonstrukcja" Władysława Zawistowskiego zwyciężyła w konkursie zorganizowanym przez Program 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Zachęcamy do wysłuchania nagrania z uroczystości wręczenia nagród.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Man: "Exodus" nie będzie grzecznym słuchowiskiem

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 11:35
– Nigdy wcześniej nie napisałem takiego tekstu. Troszkę naprzeklinałem. Dlatego potrzebowałem też świeżej krwi. Ze wszystkimi aktorami pracowałem po raz pierwszy – mówił w Dwójce Tomasz Man, autor i reżyser słuchowiska "Exodus", wyróżnionego w konkursie Programu 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. "Exodus" już w najbliższą niedzielę!
rozwiń zwiń