"W pustyni i w puszczy" z hollywoodzkim tłem. Muzyka Andrzeja Korzyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 14:00
Posłuchaj - przedpremierowo! - fragmentów płyty z muzyką Andrzeja Korzyńskiego do filmu "W pustyni i w puszczy" oraz rozmowy z kompozytorem.
Audio
  • Andrzej Korzyński o swojej twórczości filmowej (Muzyka w kadrze/Dwójka)
Jak mówił w Dwójce Andrzej Korzyński,  na muzykę do filmu W pustyni i w puszczy wpływ miała m.in.  stylistyka arabska. Na zdj. kadr z W pustyni i w puszczy (Edmund Fetting , Stanisław Jasiukiewicz i Monika Rosca)
Jak mówił w Dwójce Andrzej Korzyński, na muzykę do filmu "W pustyni i w puszczy" wpływ miała m.in. stylistyka arabska. Na zdj. kadr z "W pustyni i w puszczy" (Edmund Fetting , Stanisław Jasiukiewicz i Monika Rosca) Foto: PAP/Karpowicz

Ekranizacja słynnej powieści Sienkiewicza "dla młodzieży" powstała na początku lat 70. XX wieku. Kto zagra Stasia i Nel, jak oddać afrykańskie realia – cała ówczesna Polska, wspominał Andrzej Korzyński, zaangażowała się w prace nad filmem. Stworzenie muzyki ilustrującej obraz było zatem wielkim wyzwaniem.

- Miałem pomysł, by napisać coś w stylu szerokim, hollywoodzkim - opowiadał kompozytor o pracy nad filmem Władysława Ślesickiego. Jak podkreślał, styl ten był w ówczesnej polskiej muzyce filmowej czymś nowatorskim ("albo był jazz, albo bogaty symfonizm Serockiego").

Zaskoczenie i niepokój – takie były pierwsze reakcje reżysera na tę "szeroką" frazę. Podobna sytuacja miała miejsce podczas współpracy Andrzeja Korzyńskiego z Januszem Nasfeterem (reżyserem filmu "Motyle" z 1972 r.). W tym drugim przypadku postanowiono nawet zwołać coś w rodzaju konsylium, które miało postawić artystyczną diagnozę.

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadzą: Grzegorz Dąbrowski i Mariusz Gradowski

Gość: Andrzej Korzyński (kompozytor filmowy)

Data emisji: 3.05.2015

Godzina emisji: 13.00

jp/mc

Czytaj także

Andrzej Korzyński: moją pierwszą muzyczną miłością był Ray Charles

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2014 15:14
Słynny kompozytor tłumaczył, że big beat zawsze miał "z tyłu głowy", a największą wpływ na jego twórczość miała muzyka Raya Charlesa. Zakochał się w jego nagraniach w 1959 roku, gdy był we Francji. - Do tego stopnia, że dla mnie był to pewnego rodzaju Bóg - powiedział Andrzej Korzyński w cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Korzyński: Piotr Fronczewski opierał się przed rolą Franka Kimono

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 12:00
- Dopiero po nagraniu pierwszej piosenki "King Bruce Lee Karate Mistrz" Fronczewski dał się namówić, a nawet zaczęło mu się podobać - powiedział w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic" słynny kompozytor Andrzej Korzyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Korzyński: próbowałem przeszczepić elementy "powagi" do rozrywki

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 17:09
W jego muzycznej biografii jest m.in. zespół Ricercar 64, który jako pierwszy nagrywał w aranżacji bigbitowej utwory Jana Sebastiana Bacha. - Z perspektywy lat brzmi to dość zabawnie, wtedy wywołało konsternację, ale też zachwyty, że można pogodzić dwie skraje rzeczy, wodę i ogień - mówi gość audycji "Trójkowy wehikuł czasu" Andrzej Korzyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Korzyński: Młodzieżowe Studio Rytm to był przełom

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 15:16
- Po raz pierwszy w czasach komunizmu Polskie Radio pozwoliło, żeby powstała konkurencja w redakcjach muzycznych - mówi w Jedynce kompozytor.
rozwiń zwiń