Kilar i Niemen w filmach o niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 21:00
Wśród autorów muzyki komponowanej do filmów poświęconych odzyskaniu przez Polskę wolności znajdziemy tak różnych twórców jak Wojciech Kilar i Czesław Niemen.
Audio
  • Kilar i Niemen w filmach o niepodległości (Muzyka w kadrze/Dwójka)
W filmie Polonia restituta Czesław Niemen śpiewa m.in. Litanię pielgrzymską Adama Mickiewicza z Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego
W filmie "Polonia restituta" Czesław Niemen śpiewa m.in. "Litanię pielgrzymską" Adama Mickiewicza z "Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego" Foto: PAP/Maciej Belina Brzozowski

- W ścieżce dźwiękowej do filmu "Polonia restituta" Niemen wykorzystał swój znak rozpoznawczy: wielogłosy chór, a właściwie własny głos nagrany wielokrotnie – mówił Grzegorz Dąbrowski. W oprawie muzycznej do dzieła Bohdana Poręby słyszymy cały arsenał instrumentów elektronicznych oraz - na innej płaszczyźnie - rozpoznawalne przez Polaków rytmy polonezowe czy mazurkowe.

Jak brzmi "Litania pielgrzymska" Adama Mickiewicza w wykonaniu Czesława Niemena? W czym znakomity polski artysta wyprzedził Vangelisa? W audycji nie zabrakło również opowieści - wraz z muzyczną ilustracją - o innych filmach traktujących o odzyskaniu przez Polskę niepodległości: "Soli ziemi czarnej" z muzyką Wojciecha Kilara czy o "Przedwiośniu" z muzyką Michała Lorenca.

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadzą: Grzegorz Dąbrowski i Mariusz Gradowski

Data emisji: 11.11.2015

Godzina emisji: 17.00 

jp/mm

Czytaj także

"Mistrz" i inni. Co Jonny Greenwood robi w filmie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 18:00
W kolejnym spotkaniu z cyklu "Muzyka w kadrze" rozmawialiśmy o muzyce kompozytora znanego jako gitarzysta zespołu Radiohead.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmowa muzyka Pawła Szymańskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 15:54
W audycji "Muzyka w kadrze" przyjrzeliśmy się wyrafinowanej muzyce jednego z czołowych kompozytorów muzyki współczesnej.
rozwiń zwiń