"Andrzej Korzyński pisał melodie zapadające w pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 12:30
- Dziś żegnamy Andrzeja Korzyńskiego. Dobrze by było, abyśmy w tej audycji wspólnie napisali do niego list. Ja przygotowałem muzykę, a Państwo podzielą się swoimi wspomnieniami, wrażeniami z kontaktu z jego twórczością. Zaczynamy od "Akademii pana Kleksa", ale w muzyce filmowej Andrzeja Korzyńskiego wszystko rozpoczęło się w roku 1967 od filmu Andrzeja Żuławskiego "Pavoncello" - mówił na antenie Dwójki Mariusz Gradowski.
Andrzej Korzyński
Andrzej KorzyńskiFoto: PR2

18 kwietnia zmarł Andrzej Korzyński, jeden z najważniejszych kompozytorów w historii polskiej muzyki filmowej. Spotykaliśmy się z nim w "Muzyce w kadrze" wielokrotnie, spotkaliśmy się tym razem po to, aby go pożegnać i by wspólnie posłuchać jego kompozycji.

Muzyka w kinie dla dzieci i dla dorosłych

Czy to kino dziecięce ("Akademia pana Kleksa", "W pustyni i w puszczy", "Janka"), czy komedie ("Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć"), czy dramaty psychologiczne ("Człowiek z żelaza", "Polowanie na muchy", "Opętanie"); czy to bossa nova ("Polowanie na muchy"), czy syntezatorowy pop ("Tulipan"), czy funk ("Człowiek z marmuru"), czy awangardowe eksperymenty ("Opętanie") - muzyka Andrzeja Korzyńskiego wyróżniała się szczególnym sznytem i jakością kompozycji, a także niepodrabialnym, indywidualnym charakterem...

Melodie łatwo zapadające w pamięć

Utwory filmowe, piosenki i inne kompozycje Andrzeja Korzyńskiego wypełniły całą godzinę, podczas której Mariusz Gradowski zaprosił Państwa do wspólnych wspomnień chwil, które zapadły w pamięć właśnie dzięki muzyce tego nieodżałowanego artysty.

***

Urodzony w czasie II wojny światowej Andrzej Korzyński czas powstania przeżył poza Warszawą. Po powrocie do zrujnowanej stolicy, zachęcany przez matkę, zajął się muzyką. Trafił do klasy kompozycji profesora Sikorskiego. Warszawska uczelnia okazała się przepustką do radia.

Czytaj także:

Andrzej Korzyński: czasami słodycz w muzyce jest potrzebna

Andrzej Korzyński: radio zawsze mnie fascynowało

To Andrzejowi Korzyńskiemu zawdzięczamy także takie przeboje, jak: "Motylem jestem", "Do łezki łezka", "Żółte kalendarze", "Szparka sekretarka" czy "Mydełko Fa" - jeden z pierwszych hitów w stylu disco polo (tu jako autor tekstu, muzykę skomponował jego syn Mikołaj).

 

Posłuchaj
56:02 2022_04_24 11_31_31_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 "Andrzej Korzyński pisał melodie zapadające w pamięć" (Muzyka w kadrze/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 24.04.2022

Godzina emisji: 11.30

mo

Czytaj także

Andrzej Korzyński - "ojciec" i "matka" Franka Kimono

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 17:23
Andrzej Korzyński jest pomysłodawcą tej postaci, kompozytorem muzyki, a także autorem większości tekstów do parodiujących styl disco hitów. Przyznaje, że lubił się pośmiać i ironizować z naszego smutnego życia. Szczególnie smutnego w latach 80. XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Korzyński: wystarczy dwóch facetów i wieloślad

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 19:07
- Mam ogromną satysfakcję, że młodzi biorą się za te utwory. One dzięki temu żyją - mówił Dwójce Andrzej Korzyński, kompozytor muzyki, którą znamy wszyscy.
rozwiń zwiń