REKLAMA

Wspominamy twórców muzyki filmowej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 12:32
W "Muzyce w kadrze" - tuż przed dniem Wszystkich Świętych - wspominaliśmy artystów, którzy odeszli w minionym roku.
W niedzielne przedpołudnie wspomnimy artystów, którzy odeszli w minionym roku
W niedzielne przedpołudnie wspomnimy artystów, którzy odeszli w minionym rokuFoto: Shutterstock/carlos castilla

Słuchaliśmy muzyki Monty'ego Normana (twórcy tematu muzycznego filmów o Bondzie), Joanny Bruzdowicz-Tittel (kompozytorki m.in. muzyki do filmów Agnes Vardy), Klausa Schulze (m.in. muzyka do filmu "Angst" i "Le Moulin de Daudet"), Andrzeja Korzyńskiego (od "Pavoncello" do "Kosmosu"), Vangelisa (m.in. "1492. Conquest of Paradise"), Stephena Sondheima ("Into the Woods") i Piotra Marczewskiego ("Blisko, coraz bliżej").

Wspominaliśmy też nieodżałowanego Franciszka Pieczkę, którego pożegnamy dźwiękami muzyki Zygmunta Koniecznego do filmu Jana Jakuba Kolskiego "Jańcio Wodnik". 

***

Gdy 26 kwietnia zmarł Klaus Schulze, żegnano go jako pioniera i giganta muzyki elektronicznej. W końcu lat 60. XX wieku Schulze był na froncie awangardy niemieckiego rocka i z jego udziałem wykluwał się nurt nazwany "Kosmische Musik". 

Klaus Schulze rozpoczął karierę muzyczną w latach 60. Wkrótce dołączył do stawiającego wówczas pierwsze sceniczne kroki zespołu Tangerine Dream, z którym zadebiutował krążkiem "Electronic Meditation". Artysta współpracował także z wspomnianymi Ash Ra Tempel i The Cosmic Jokers. Ostatecznie jednak rozpoczął karierę solową.

Dzięki współpracy z Hansem Zimmerem przy nagrodzonej Oscarem ścieżce dźwiękowej do remake'u filmu "Diuna" poczuł ogromną wenę: "Od tego momentu poczułem się całkowicie uwolniony i po prostu grałem. Zdałem sobie sprawę, że "Deus Arrakis" stał się kolejnym salutem dla Franka Herberta i daru życia w ogóle" - mówił Schulze. 

Posłuchaj
58:20 2022_10_30 11_30_27_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 Wspominamy twórców muzyki filmowej (Muzyka w kadrze/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 30.10.2022

Godzina emisji: 11.30

kor

Czytaj także

Franciszek Pieczka: postanowiłem zostać aktorem. Posłuchaj radiowych wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 05:52
- Nauczyciel przekonywał mnie, że robię głupstwo, wybierając się na politechnikę. Nie chciałem mu przyznać racji, ale okazało się, że to on ją miał. Po miesiącu studiowania zostawiłem kolegom z akademika na pamiątkę swój indeks i postanowiłem zostać aktorem - opowiadał Franciszek Pieczka w Polskim Radiu w 2018 roku. Znakomity aktor zmarł 23 września 2022 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gitarowe ścieżki dźwiękowe. "Thor: miłość i grom" i inne filmy

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 11:00
W kolejnej "Muzyce w kadrze" podążaliśmy filmowymi tropami gitarzystów i gitar. Zaczęliśmy od filmu, który ten temat zainspirował, czyli od ścieżki dźwiękowej Michaela Giacchino i Nami Melumad do filmu "Thor: Love and Thunder" ("Thor: miłość i grom"), gdzie gitar jest mnóstwo! Polska premiera tego filmu miała miejsce 8 lipca.
rozwiń zwiń