"Tár" - muzyka z filmu o muzykach

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2023 12:30
"Tár" jest filmem, obok którego żaden muzyk, meloman i słuchacz Dwójki nie może przejść obojętnie. Dzieło Todda Fielda prowokuje dyskusję na temat przywilejów wielkich artystów i kultury cancellingu. Przeprowadza filozoficzne rozważania na temat samej muzyki i niezwykle wiarygodnie ukazuje wiele elementów i mechanizmów środowiska muzycznego. Zapraszamy do słuchania "Muzyki w kadrze".
Okładka ścieżki dźwiękowej z filmu Tar
Okładka ścieżki dźwiękowej z filmu "Tar"Foto: materiały prom.

A jaką rolę odgrywa sama muzyka w filmie "Tár"? O tym mówiliśmy nieco więcej w audycji, w której słuchaliśmy skonstruowanego w dość niecodzienny sposób albumu ze ścieżką dźwiękową. Dyrygowała (wcielająca się w Lydię Tár) Cate Blanchett. Zagrali muzycy Filharmonii Drezdeńskiej (wcielający się z kolei w filmie w Filharmoników Berlińskich). Zaśpiewał Hildur Guðnadóttir (autorka muzyki oryginalnej). A duchem byli z nami Mahler i Elgar.

Posłuchaj
60:09 2023_03_05 11_30_06_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 "Tár" - muzyka z filmu o muzykach (Muzyka w kadrze/Dwójka) 

ZOBACZ ZWIASTUN FILMU:

[YouTube/Kino Helios Polska]

W niedzielę o godzinie 11.30 omijamy rafy przebojów, słuchamy, rozmawiamy i umieszczamy muzykę filmową w różnych kontekstach. Rozmawiamy o niej przez pryzmat twórczości kompozytorów znanych i mniej znanych, gatunków, stylów, instrumentów, scen, obrazów. Historia, anegdoty, okoliczności powstania, ale przede wszystkim świetna muzyka, która doskonale czuje się także poza kadrem.

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 5.03.2023

Godzina emisji: 11.30

pg

Czytaj także

Muzyka Tibora Szemzo

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 07:00
Węgierski kompozytor i artysta multimedialny, wychodząc z gruntu minimal music wypracował własną, oryginalną formułę, w kształtowaniu której miała swój udział inspiracja żywiołem wody. Jest też twórcą sugestywnej muzyki filmowej. Różnym obliczom Tibora Szemzo przysłuchiwaliśmy się w "Nocnej strefie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nino Rota i jego muzyczny styl

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2023 12:00
Podczas audycji słuchaliśmy muzyki Nino Roty, kompozytora najbardziej znanego jako twórca muzyki filmowej, który pisał także muzykę autonomiczną, nieprzeznaczoną dla kina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazz, "Tango" i Hip-Hop

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 12:33
W audycji z cyklu "Muzyka w kadrze" - wydanie magazynowe. 
rozwiń zwiń