Muzyka Janusza Hajduna w 15. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2023 12:30
12 września minęła 15 rocznica śmierci Janusza Hajduna, polskiego kompozytora muzyki filmowej, znanego z nagrodzonego Oscarem "Tanga" Zbigniewa Rybczyńskiego, a także z piosenki do tekstu Jerzego Afanasjewa "Niech no tylko zakwitną jabłonie". 
Plakat nagrodzonego Oscarem filmu Tango Zbigniewa Rybczyńskiego z muzyką Janusza Hajduna
Plakat nagrodzonego Oscarem filmu "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego z muzyką Janusza HajdunaFoto: materiały promocyjne

Janusz Hajdun był twórcą kilkuset ścieżek do filmów fabularnych, animowanych, dokumentalnych. W audycji przypomnieliśmy tę postać, posłuchaliśmy filmowych kompozycji - także w wersjach jazzowych. To w pierwszej części.

W części drugiej, obok utworów, które nie zabrzmiały w zeszłym tygodniu (jak zapowiadane kompozycje Briana Eno, Roberta Aiki Aubreya Lowe'a i Michaela Abelsa), kolejne odkrycia, m. in. nowa muzyka Hildur Guðnadóttir do "Duchów w Wenecji", Kevina Kinera do serialu "Ahsoka" oraz Pauli Olaz do filmu "Verano en rojo".

***

Audycja dla wszystkich miłośników muzyki filmowej oraz dla tych, którzy chcą ją poznać.

W niedzielę o godzinie 11.00 omijamy rafy przebojów, słuchamy, rozmawiamy i umieszczamy muzykę filmową w różnych kontekstach. Rozmawiamy o niej przez pryzmat twórczości kompozytorów znanych i mniej znanych, gatunków, stylów, instrumentów, scen, obrazów. Historia, anegdoty, okoliczności powstania, ale przede wszystkim świetna muzyka, która doskonale czuje się także poza kadrem.


Posłuchaj
87:53 2023_09_17 11_00_18_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 Muzyka Janusza Hajduna w 15. rocznicę śmierci (Muzyka w kadrze/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 17.09.2023

Godzina emisji: 11.00

mo

Czytaj także

Andrzej Korzyński, nowości i różności

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2023 12:30
W tym wydaniu "Muzyki w kadrze" - różności! Przede wszystkim powrót do muzyki Andrzeja Korzyńskiego, a to za sprawą czekającego nas koncertu "Korzyński Ultimate" projektu Akademia Pana Korzyńskiego, który odbędzie się 12 września w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Britell i Glasper, czyli koszykówka i jazz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2023 20:00
Tym razem w "Muzyce w kadrze" - dużo muzyki jazzowej z elementami soul i funk, a to za sprawą nowej płyty Nicolasa Britella i Roberta Glaspera.
rozwiń zwiń