"Cudzoziemka" Marii Kuncewiczowej głosem Danuty Stenki!

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 17:46
Powieść wydana po raz pierwszy w 1935 roku to jedno z najwybitniejszych osiągnięć literackich tzw. psychologizmu okresu międzywojennego. Zapraszamy do wysłuchania 25 fragmentów tej książki. 
Danuta Stenka
Danuta StenkaFoto: Wojciech Kusiński/PR2

nadberezyncy1200.jpg
"Nadberezyńcy" Floriana Czarnyszewicza. Arcydzieło o Kresach

Pierwodruk jednego z pierwszych dzieł Marii Kuncewiczowej ukazał się w odcinkach w 1935 roku w "Kurierze Porannym", by zostać oddzielnie wydanym już rok później. Opowieść o Róży Żabczyńskiej, skrzypaczce, córce polskiego emigranta, która dzieciństwo spędziła w Rosji, to jedna z najbardziej uznanych powieści psychologicznych doby dwudziestolecia międzywojennego. Jej akcja rozgrywa się w ciągu jednego dnia, ale nowatorstwo "Cudzoziemki" polegało na złamaniu porządku chronologicznego opowieści – historię głównej bohaterki poznajemy poprzez retrospekcje, wspomnienia, dygresje. Tytułowa "Cudzoziemka" to metafora życia głównej bohaterki – zawsze obca, nie tylko w sensie przynależności narodowej, ale także, a może przede wszystkim obca w swoim życiu, które do niej nie należy.

***
Tytuł audycji: Książka do słuchania

Data emisji: 6.04-10.05

Godzina emisji: 19.00

bch/mko


Czytaj także

Kazimierz Dolny. "Kuncewiczówka to własny kawałek nieba"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 16:55
- Miejsce to wzięło się z wielkiego marzenia i obietnicy, którą Jerzy Kuncewicz złożył samemu sobie. Zawsze mówił bowiem, że jak będzie miał żonę, to wybuduje dla niej prawdziwy dom – powiedziała Monika Januszek-Surdacka, kustoszka Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
rozwiń zwiń