Michał Olszewski i jego Referat Dni Pochmurnych

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 17:00
- W Polsce mamy najlepszą szarość w Europie. To szarość deluxe, prawdziwa atrakcja turystyczna. Gdy znika słońce i spadają liście, wszystko objawia nam się w sposób bezpośredni. To Polska w stanie czystym - mówił gość Festiwalu Conrada w kontekście swojej najnowszej książki "Najlepsze buty na świecie".
Audio
  • Michał Olszewski i jego Referat Dni Pochmurnych (Świat młodych/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: tome213/sxc.hu/cc

Jak zauważyła prowadząca "Świat młodych" Katarzyna Nowak, w tym zbiorze nie ma zbyt wielu tekstów, które mogłyby napawać optymizmem. Michał Olszewski odpowiedział, przywołując zdanie Stefana Kisielewskiego, że dziennikarz nie jest od zajmowania się Kowalskim, któremu jest w życiu dobrze.

"Najlepsze buty na świecie" to wybór reportaży publikowanych przez pisarza i dziennikarza w "Tygodniku Powszechnym" oraz "Gazecie Wyborczej", z których spróbował ułożyć on panoramę współczesnej Polski. Książka podzielona została na tematyczne rozdziały. - W tej panoramie nie mogło zabraknąć historii o problemach księży oraz ich relacjach z wiernymi - powiedział.

W tym rozdziale czytamy więc o kapłanie, który molestował nieletnich w niewielkiej miejscowości, ale też o klerykach wyrzuconych z seminarium bez podania przyczyny oraz o księdzu, który rozmawia z "eksami" (byłymi duchownymi), próbując zrozumieć ich motywacje. - Wszyscy oni są samotni ze swoimi problemami, choć ich przełożeni dostawali wyraźne sygnały. W końcu po łapach dostaje tylko ten, który decyduje się mówić wprost i pisze książkę o "eksach". Nie ma znaczenia, że jest świetnym duszpasterzem oraz katechetą - podkreślił Michał Olszewski.

Co ciekawe, gość Katarzyny Nowak deklaruje się jako wierzący i praktykujący Katolik. - To nie znaczy, że muszę zamykać oczy na zło i błędy wewnątrz Kościoła. Jestem dumny z bycia członkiem redakcji "Tygodnika Powszechnego", przez sporą część duchowieństwa postrzeganego jako "koń trojański" - powiedział.

A dlaczego czasami warto przyjeżdżać na końcu i nie stawiać kropki nad "i"? Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji "Świat młodych".

mm/mc

Czytaj także

Auster, Cabré, Tokarczuk. Wspólne światy na Conrad Festival 2014

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 08:00
Blisko 100 wybitnych gości z Polski i ze świata, a także debaty, wystawy, projekcje filmowe i spektakle teatralne – tak prezentuje się tegoroczny program Festiwalu Conrada. Na imprezę, która rozpoczyna się 20 października w Krakowie, zapraszaliśmy w "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Conrad Festival 2014 to sztuka wyboru

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 17:20
- Kraków to jedyne miejsce na świecie, gdzie Boris Akunin spotka się z Jaume'em Cabré, Paulem Austerem, Rają Shehadehem oraz Olgą Tokarczuk - zapraszał na Conrad Festival 2014 Robert Piaskowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Impreza potrwa od 20 do 26 października.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seks to nic strasznego. "W powietrzu" Ingi Iwasiów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:00
– Seksualność jest częścią nas, odkąd istniejemy jako ludzkość. Tak się rozmnażamy, a także wyrażamy rozmaite stany naszego umysłu. O tym jest właśnie ta książka – mówiła o swojej najnowszej powieści Inga Iwasiów, gość krakowskiego Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raja Shehadeh: Żydzi i Palestyńczycy na zdjęciach są nierozróżnialni

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 10:00
- Mój przyjaciel chodził po ulicach Jerozolimy Wschodniej i Zachodniej i robił ludziom zdjęcia z ukrycia. Gdy zmieszał fotografie, nie dało się odróżnić, w której części miasta były robione - mówił w Dwójce Raja Shehadeh palestyński pisarz, gość tegorocznego Festiwalu Conrada w Krakowie.
rozwiń zwiń