Platoński ideał muzyki Andreasa Staiera

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 14:00
- Musiało upłynąć sto lat od śmierci Bacha, zanim jego geniusz został rozpoznany. Dwa pokolenia po nim właściwie go nie znały - mówił o swoim ulubionym kompozytorze niemiecki klawesynista.
Audio
  • Andreas Staier o muzyce Bacha i swoim koncercie na festiwalu Chopin i jego Europa (Podróż na jeden koncert/Dwójka)
Andreas Staier w 2014 r. otrzymał tytuł Artysty Roku nadany przez International Classical Music Awards
Andreas Staier w 2014 r. otrzymał tytuł "Artysty Roku" nadany przez International Classical Music AwardsFoto: Josep Molina/materiały promocyjne

Dzieł lipskiego kantora nie mogło zabraknąć podczas występu Andreasa Staiera na tegorocznym festiwalu "Chopin i jego Europa". Muzyk podkreślał, że Bach ukształtował jego platoński ideał muzyki. - Dla pianistów wykonywanie Bacha jest bardzo ważne, ponieważ bez jego dzieł fortepianowych nie istaniałaby muzyka niemieckich romantyków czy Chopina. Zwłaszcza Preludia Chopina wyrastały z inspiracji muzyką Bacha - podkreślał Staier.

serwis specjalny
Chopin i jego Europa 2015 1200.jpg
Chopin i jego Europa 2015

Pianista w rozmowie z Marcinem Majchrowskim opowiadał, jak na przestrzeni lat zmieniła się jego interpretacja dzieł Bacha, ale też zastanawiał się, dlaczego kompozytor nie odniósł sukcesu w swoich czasach.

***

Audycja: Podróż na jeden koncert

Prowadzi: Marcin Majchrowski

Gość: Andreas Staier

Data emisji: 26.08.2015

Godzina emisji: 18.50

bch/mc

Czytaj także

Jan Lisiecki: nie staram się być wirtuozem

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 10:36
– Granie na festiwalu "Chopin i jego Europa" zawsze sprawia mi ogromną przyjemność. Lubię warszawską i polską publiczność – mówił w Dwójce znakomity pianista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Philippe Giusiano: Polska jest moim drugim domem

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 15:35
Światowej sławy pianista i uczestnik festiwalu "Chopin i jego Europa" opowiadał w Dwójce o swoich związkach z Polską i karierze, która rozpoczęła się po wygraniu Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dekada sukcesów Apollon Musagéte Quartett

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 14:00
- Daliśmy sobie 4 lata na rozwinięcie skrzydeł. To był czas, kiedy podporządkowaliśmy wszystko kwartetowi - opowiadali muzycy w rozmowie z Beatą Stylińską.
rozwiń zwiń